Prostata

Posledná úprava 10.02.2023

prostata

Prostata (z Gréčtiny, doslovne “ten, kto stojí pred”, “ochranca”, “opatrovník”) je zložená tubuloveloárna exokrinná žľaza mužského reprodukčného systému u väčšiny cicavcov.

Prostata u zdravého človeka je o niečo väčšia ako vlašský orech. S pribúdajúcim vekom sa zväčšuje. Priemerná hmotnosť “normálnej” prostaty u dospelých mužov je asi 11 g, zvyčajne v rozmedzí medzi 7 a 16 gramov. Prostata obklopuje močovú trubicu tesne pod močovým mechúrom a možno ju nahmatať pri rektálnom vyšetrení.

Funkcia

Na čo slúži prostata? Funkciou prostaty je vylučovanie mierne kyslej tekutiny, mliečneho alebo bieleho vzhľadu, ktorá zvyčajne tvorí 50-75% objemu spermy spolu so spermiami a tekutinou zo semenných mechúrikov. Semeno ako také je zásadité kvôli obsahu sekrétov z iných prispievajúcich žliaz, vrátane tekutiny zo semenných mechúrikov. Zásaditosť semena pomáha neutralizovať kyslosť pošvového traktu, čo predlžuje životnosť spermií. Prostatická tekutina je vylúčená v prvej frakcii ejakulátu spolu s väčšinou spermií. V porovnaní s niekoľkými spermiami vylúčenými spolu s prevažne tekutinou zo semenných mechúrikov, tie vylúčené spolu s prostatickou tekutinou majú lepšiu pohyblivosť, dlhšiu životnosť a lepšiu ochranu genetického materiálu.

Prostata tiež obsahuje niektoré hladké svaly, ktoré pomáhajú vylučovať spermie počas ejakulácie.

Sekréty

Sekréty prostaty sa u jednotlivých živočíchov líšia. Vo všeobecnosti sa skladajú z jednoduchých cukrov a sú často mierne kyslé.

Obsah bielkovín v prostatických sekrétoch u ľudí je nižší ako 1% a zahŕňa proteolytické enzýmy, prostatickú kyslú fosfatázu, beta-mikroseminoproteín, a PSA antigén. Sekrét tiež obsahuje zinok v 500-1000-násobne vyššej koncentrácii než v krvi.

Na to, aby pracovala správne, prostata potrebuje mužské hormóny (testosteróny), ktoré sú zodpovedné za mužské pohlavné znaky. Hlavný mužský hormón je testosterón, ktorý je produkovaný predovšetkým v semenníkoch. Niektoré mužské hormóny sú produkované v malých množstvách v nadobličkách. Prostatu však reguluje dihydrotestosterón.

Rozvoj

Prostatická časť močovej rúry sa vyvíja z panvovej (strednej) časti urogenitálneho sínusu (endodermálneho pôvodu). Endodermálne výrastky vznikajú z prostatickej časti močovej trubice a rastú do okolitého mezenchymu. Žľazový epitel prostaty sa odlišuje od týchto endodermálnych buniek, a súvisiaci mezenchym sa rozdeľuje na hustú stromu a hladké svalstvo prostaty. Prostata predstavuje upravenú stenu proximálnej časti mužskej močovej trubice a vzniká v 9. týždni embryonálneho života vo vývoji reprodukčného systému. Spojením mezenchymu, močovej rúry a Wolfovho vývodu vzniká prostata, kompozitný orgán skladajúci sa z niekoľkých žliaz a nežľazových komponentov.

Ženská prostata

Skeneho žľazy, tiež známe ako parauretrálne žľazy u žien sú homologické k prostate u mužov. Anatomicky je však v maternica v rovnakej polohe ako prostata. V roku 2002 boli oficiálne premenované ženské parauretrálne žľazy, alebo Skeneho žľazy, na ženskú prostatu.

Ženská prostata, rovnako ako tá mužská vylučuje PSA a hladina tohto antigénu sa zvýši v prípade karcinómu tejto žľazy. Táto žľaza, rovnako ako mužská prostata, tiež vylučuje počas orgazmu tekutinu.

Štruktúra

Sekrečný epitel je hlavne pseudostratifikovaný a skladá sa z vysokých stĺpcovitých buniek a bazálnych buniek, ktoré sú podporované fibroelastickými strómami obsahujúcimi náhodne orientované hladké svalové zväzky. Epitel je veľmi variabilný a obsahuje aj oblasti s nízkym kvádrovým alebo dlaždicovým epitelom a s prechodným epitelom v distálnych oblastiach dlhších kanálov. Močová rúra z močového mechúra v prostate sa nazýva prostatická močová rúra a splýva vo dva ejakulačné vývody.

Prostata nemá kapsulu, ale obklopuje ju fibromuskulárna zóna. Pokrývajú ju svaly panvového dna, ktoré sa stiahnu v priebehu procesu ejakulácie.

Najčítanejšie za posledný deň

Choroby a problémy

Pokiaľ prostata funguje bez problémov, mnohí muži ani netušia, že ju majú. Ak však nastanú kopmplikácie, najčastejšie problémy sú práve nasledujúce:

Prostatitída

Prostatitída je infekcia, zápal alebo opuchnutie prostaty - často bolestivé. V závislosti od dĺžky trvania problémov a príznakov rozlišujeme viacero typov prostatitídy:

  • Bakteriálna prostatitída - vyskytuje sa zriedkavo, tvorí 5-10% zo všetkých prípadov prostatitídy. Roslišujeme akútnu prostatitídu, ktorá sa prejavuje náhle v podobe napríklad zimnice, horúčky alebo pálení pri močení. Chronická prostatitída prebieha pomalšie s príznakmi ako pálenie v podbrušku, pálenie pri močení alebo nechuť do sexu.
  • Nebakteriálna prostatitída (syndróm chronických pánvových bolestí ) je najčastejšia forma prostatitídy bez prítomnosti infekcie. Rozlišujeme zápalovú a nezápalovú prostatitídu. Môže sa prejaviť v dlhšom časovom rozmedzí týždňov až mesiacov bolesťami v semenníkoch, penise alebo pri močení či ejakulácii. Medzi ďalšie prejavy patrí nutnosť častejšie močiť alebo pocit nevyprázdneného močového mechúra.
  • Asymptomatická zápalová prostatitída je forma prostatitídy bez príznakov. Lekár ju objaví náhodne pri urologickom vyšetrení.

Prečítajte si viac: Prostatitída (Typy, Príčiny, Príznaky, Diagnostika, Liečba)

Zväčšená prostata (BHP)

Benígna hyperplázia prostaty (BHP) je zväčšená prostata. Prostata obklopuje močovú rúru, trubicu, ktorá odvádza moč z močového mechúra von z tela. Ako sa prostata zväčšuje, môže močovú rúru stlačiť alebo čiastočne zablokovať. Toto často spôsobuje problémy s močením.

Benígna hyperplázia prostaty je pravdepodobne normálnou súčasťou procesu starnutia u mužov, spôsobená zmenami v hormonálnej rovnováhe a rastom buniek. Medzi príznaky patria hlavne problémy s močením - časté nutkanie na močenie, pocit nevyprázdneného mechúra a pod.

Prečítajte si viac: Zväčšená prostata - benígna hyperplázia prostaty (Príčiny, Príznaky, Diagnostika, Liečba)

Rakovina prostaty

Takmer všetky rakoviny prostaty vznikajú z buniek sekrečných žliaz v prostate. Rakovina vytvorená žľazovými bunkami je známa ako adenokarcinóm. Najčastejším typom rakoviny prostaty je preto adenokarcinóm a je zodpovedný za viac ako 95% všetkých prípadov rakoviny prostaty. Najbežnejší neadenokarcinóm je karcinóm prechodných buniek. Medzi ďalšie ojedinelé druhy patrí malobunkový karcinóm a sarkóm.

Prečítajte si viac: Rakovina prostaty

Príznaky

Príznaky prostatitídy

  • Časté nutkanie na močenie, hoci môžete vylúčiť len malé množstvo moču.
  • Pálenie pri močení (dyzúria).
  • Ťažkosti pri začatí močenia, prerušovaný tok (močenie v intervaloch, nie stálym prúdom), slabší tok moču než je normálne a odkvapkávanie moču po skončení močenia.
  • Nadmerné močenie v noci (noktúria).
  • Pocit neúplne vyprázdneného močového mechúra.
  • Bolesť alebo nepríjemný pocit v dolnej časti chrbta, v oblasti medzi semenníkmi a konečníkom, v dolnej časti brucha alebo stehien, alebo nad lonovou oblasťou. Bolesť sa môže zhoršiť pri pohybe čriev.
  • Bolesť alebo nepohodlie pri alebo po ejakulácii.
  • Bolesť v špičke penisu.

Symptómy sú podobné u všetkých foriem prostatitídy, s výnimkou akútnej prostatitídy. V prípade akútnej prostatitídy, príznaky sú závažné, náhle, a zahŕňajú horúčku a zimnicu. Známky chronickej bakteriálnej prostatitídy môžu byť miernejšie a nastúpiť náhle alebo postupne v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov a príznaky sa môžu objavovať a miznúť. Príznaky samy o sebe nemôžu byť použité na určenie toho akým typom prostatitídy trpíte. Čítajte viac o príznakoch prostatitídy.

Príznaky zväčšenej prostaty

Príznaky BPH môžu zahŕňať problémy s vyprázdňovaním močového mechúra alebo problémy so zadržiavaním moču.Veľa mužov trpiacich benígnou hyperpláziou prostaty (BPH), nemá žiadne príznaky. Ak sa nejaké vyskytnú (známe ako príznaky dolných močových ciest, alebo LUTS) môžu siahať od miernych a sotva znateľných, po vážne a rušivé. Veľkosť zväčšenia prostaty nie vždy súvisí so závažnosťou symptómov. Niektorí muži trpiaci len miernym zväčšením majú vážne príznaky, a niektorí muži trpiaci veľkým zväčšením majú len málo príznakov. Čítajte viac o príznakoch zväčšenej prostaty.

Príznaky rakoviny prostaty

  • Ťažkosti začať a / alebo zastaviť prúd moču
  • Časté močenie
  • Bolesť pri močení
  • Bolesť pri ejakulácii
  • Zníženie rýchlosti prietoku moču alebo prerušovaný prúd moču
  • Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra i po vymočení sa
  • Erektilná dysfunkcia
  • Bolesti a / alebo zlomeniny kostí

Tieto príznaky samy o sebe nemusia u kohokoľvek potvrdiť ani nutne odrážať prítomnosť rakoviny prostaty. Mal by ich však zhodnotiť lekár, aby vylúčil alebo potvrdil rakovinu a poskytol zodpovedajúcu liečbu. Čítajte viac o príznakoch rakoviny prostaty.

Vyšetrenie

Vyšetrenie prostatitídy

Ak má váš lekár podozrenie, že trpíte prostatitídou, urobí kompletnú lekársku anamnézu a vyšetrenia. Akým typom prostatitídy trpíte nemožno určiť iba zo symptómov a predchádzajúceho zdravotného stavu. Lekár vykoná testy, aby zistil príčinu vašej prostatitídy. Začína sa vyšetrením moču na prítomnosť baktérií. Na určenie vášho typu prostatitídy môže byť ďalej vykonaný pre- a po-masážny test prostaty alebo test prostatického sekrétu. Čítajte viac o diagnostike prostatitídy.

Vyšetrenie zväčšenej prostaty

Lekár sa bude najprv chcieť ubezpečiť, že vaše problémy s močením sú spôsobené benígnou hyperpláziou prostaty (BPH) a nie niečím iným. To možno zvyčajne určiť z anamnézy, vyšetrenia močových ciest a vyšetrenia moču a krvi. Malo by byť vykonané aj neurologické vyšetrenie aby sa zistilo, či sú vaše príznaky spojené s problémom nervov močového mechúra. Čítajte viac o vyšetreniach a testoch na potvrdenie BPH.

Vyšetrenie rakoviny prostaty

  • V súčasnej dobe je väčšina rakoviny prostaty objavená, keď je v krvnom teste detekovaná zvýšená hladina prostatického špecifického antigénu (PSA) a vykoná sa biopsia prostaty. PSA test sa zvyčajne vykonáva ako súčasť skríningového programu.
  • Podozrenie na rakovinu prostaty môže byť vyslovené pri vykonaní digitálneho rektálneho vyšetrenia. Digitálne rektálne vyšetrenie je súčasťou dôkladného pravidelného lekárskeho vyšetrenia.
  • PCA3 je nový test, ktorý môže pomôcť rozlišovať medzi nádorovými a nešpecifickými zvýšenými hodnotami PSA. Nie je dostatok údajov na určenie toho, či je PCA3 užitočný na skríning rakoviny prostaty, ale tento test môže pomôcť určiť potrebu biopsie.
  • Screening je určený na detekciu rakoviny prostaty u mužov bez súvisiacich symptómov. Účelom skríningu je skoršia detekcia a liečba ochorení aby sa znížila úmrtnosť na rakovinu prostaty.

Čítajte viac o vyšetreniach a testoch na potvrdenie či vyvrátenie rakoviny prostaty.

Liečba

Liečba prostatitídy

Liečba prostaty zvyčajne začína užívaním antibiotík po dobu niekoľkých týždňov. Ak sa začnete cítiť lepšie, je možné, že ich budete musieť užívať po dobu 2 až 3 mesiacov. Ak sa váš stav nezlepší, môže byť potrebné vykonať ďalšie testy. Čítajte viac o liečbe prostatitídy.

Liečba zväčšenej prostaty

Benígna hyperplázia prostaty (BPH), nemôže byť vyliečená, takže liečba je zameraná na zredukovanie príznakov. Liečba závisí od toho, aké závažné sú vaše príznaky, ako veľmi Vás obťažujú a či máte komplikácie. Pokiaľ nie je nevyhnutný chirurgický zákrok z dôvodu komplikácií, výber liečby je do značnej miery na vás a vašom lekárovi. Ak nastanú komplikácie, môže byť potrebná operácia. Čítajte viac o liečbe zväčšenej prostaty.

Liečba rakoviny prostaty

Liečba lokalizovaného karcinómu prostaty zahŕňa:
Aktívny dohľad
Radikálnu prostatektómiu
Radiačnú liečbu
Kryoterapiu a HIFU

Medzi možnosti liečby pokročilého stupňa ochorenia patria:
Hormonálna liečba
Chemoterapia

Čítajte viac o liečbe rakoviny prostaty.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Prostata Priemerné hodnotenie: 5 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac