Starostlivosť o nechty a mýty, o ktorých ste si mysleli, že sú pravdivé

Posledná úprava 06.02.2023

Nechty sú dôležité pre zdravie, chránia prsty a dokážu ovplyvniť vzhľad rúk. Keďže o nechtoch existuje mnoho mýtov, je dôležité, aby ste poznali, ktoré sú pravdivé a ktoré nie.

Úprava nechtovej kožičky je neškodná

Mnohí z nás si neuvedomujú následky, aké môže mať zásah do nechtovej kožičky buď profesionálne v salóne alebo nami samotnými. Aj napriek tomu, že sa nám nemusí páčiť ich vzhľad, nezasahovanie do nechtovej kožičky je v skutočnosti nevyhnutné pre udržanie zdravých nechtov. Nechtová kožička je súčasťou našej pokožky a máme ju preto, aby zabránila baktériám vo vstupe do tela a predišla infekciám. Ak ju odstránime, dovolíme tak vstupu mnohým infekciám či iným nechtovým problémom. Namiesto jej strihania je preto vynikajúcou voľbou hydratovanie nechtovej kožičky, vďaka ktorému vaša kožička zostane mäkká. Nechcete predsa vašich nechtov zbaviť jedinej bariéry, ktorá ich stráži pred baktériami, plesňovými infekciami a kvasinkovými infekciami.

Zelené škvrny na nechtoch sú plesne

Ak na vašom nechte zbadáte zelenú škvrnu a obávate sa, že vám budú musieť amputovať prst, neobávajte sa, tak ďaleko to až nezájde. Môžeme vás totiž vyviesť z omylu, zelené škvrny zvyčajne nie sú plesne. Tieto škvrny môžu byť totiž baktérie Pseudomonas, ktoré môžu napadnúť vaše nechtové lôžka. Ak sa baktéria usadí medzi nechtovou platničkou a umelým vylepšením nechtu, toto bezkyslíkové prostredie umožní množenie baktérií. Zelená škvrna nie je určite príjemná na pohľad, ale môžete sa upokojiť, je to iba baktéria a nie pleseň. Pamätajte, že odborníci na nechty nedokážu vyliečiť zelené škvrny. Musíte sa obrátiť na vášho lekára.

UV gély sú lepšie než akryl

Nezáleží na tom, koľko ľudí vám bude nahovárať, že UV gély sú omnoho lepšie ako akrylové nechty, nie je to jednoducho pravda. Oba procesy zahŕňajú použitie chemických procesov a metód, vďaka ktorým sa prilepia na prirodzený necht. Okrem toho, že sú nechty ponorené v toxínoch, naša pokožka a nechty absorbujú všetko, čo na ne aplikujeme. Akryly dokážu spôsobiť väčšiu škodu nechtovému lôžku, ako by ste si mysleli, zanechávajúc riziko infekcie, bielych škvŕn a citlivých škvŕn. Ale gély nie sú o nič lepšie. Ich vystavenie UV žiareniu otvára dvere riziku, ktoré sprevádza vystavovanie sa žiareniu. Aj ponorenie nechtov do drsných chemikálií dokáže poškodiť nechtové lôžko a kutikulu.

Biele škvrny prezrádzajú nedostatok vápnika

Pravdepodobne najväčším mýtom, o ktorom ste mohli počuť je, že biele škvrny na nechtoch prezrádzajú nedostatok vápnika. Zvyčajne sú biele škvrny na nechtoch dôsledkom poškodenia nechta – nechtovej traumy. Mnohým ženám sa na nechtoch vytvoria biele škvrny z dôvodu používania zlého gélu, akrylovej manikúry alebo k poškodeniu nechtu došlo počas odstraňovania manikúry. Odštipkávanie, ohryzovanie, nesprávne používanie nechtových pomôcok či iné podráždenie nechtu môže spôsobiť biele škvrny. Pre vyhnutie sa týmto škvrnám je potrebná dôkladná starostlivosť o nechty, a to najmä po zložitej manikúre.

Nechty potrebujú dýchať

O tomto tvrdení ste určite počuli už mnoho. Aj napriek tomu, že je dobré, ak vaše nechty nie sú pokryté umelou vrstvou, nechty v skutočnosti nepotrebujú dýchať kyslík. Nechty získavajú živiny z nášho krvného obehu a nie zo vzduchu. Ale je stále dobré, ak svojim nechtom dáte po používaní umelých nechtov čas narásť a znova sa hydratovať.

Studená voda pomáha laku rýchlejšie zaschnúť

Ak by sme mali zakaždým kedy si v priebehu 5 minút zničíme manikúru dostať nejaké drobné, boli by sme milionármi. Povráva sa, že ponorením nechtov do studenej vody váš lak zaschne rýchlejšie. Ak vám to pripadá príliš ideálne na to, aby to bola pravda, je to naozaj tak. Na to, aby váš lak zaschol, je potrebné odparenie rozpúšťadiel, ku ktorému však nemôže dôjsť ak sú vaše nechty ponorené vo vode. Studená voda môže iba pomôcť vrchnej vrstve laku stvrdnúť, tým ale zanechá spodnejšie vrstvy mokré a náchylné na tvorbu preliačín. Nemyslíte si, že ak by tento trik so studenou vodou naozaj fungoval, tak by ho využívali aj v salónoch?

Konzumáciou želatíny posilníte svoje nechty

Nechty sú zložené z bielkovinového keratínu, čo môže vysvetľovať mylnú predstavu, že konzumáciou želatíny, iným typom bielkoviny, nechty posilníte. V skutočnosti však za týmto tvrdením neexistuje žiaden vedecký dôkaz. To isté platí aj pre lokálnu aplikáciu želatíny na nechty. Namiesto želatíny na podporu slabých nechtov bude určite fungovať vyhnutie sa drsným chemikáliám a umelým vylepšeniam, a tiež vyvážená strava.

Umelé vylepšenia nechtov poškodzujú prirodzené nechty

Vaše umelé nechty nie sú sami o sebe nevyhnutne dôvodom poškodenia nechtov. Je pravdou, že chemikálie, ktoré sa používajú na umelé nechty majú istý dopad na vaše nechty a kutikulu, ale koreňom problému je skôr ich aplikácia a odstraňovanie.

Ak si dáte spraviť nechty u niekoho, kto nie je dostatočné skúsený, má naponáhlo, používa špinavé nástroje alebo nesprávnu techniku, vtedy sú vaše nechty naozaj ohrozené. Skôr ako samotný kozmetický prípravok vám nechty poškodzuje nesprávne alebo nadmerné vyplnenie nechtov, nevhodné aplikovanie a odstraňovanie umelých nechtov. To môže viesť k ich poškodeniu. Preto je správna starostlivosť o nechty pre krásne nechty kľúčová.

Pridaním acetónu do suchého laku na nechty starý lak znova obnovíte

Určite ste už počuli o tom, že pridaním odlakovača do starého laku na nechty lak znova oživíte. Ale hádajte čo! Mnoho odlakovačov obsahuje acetón, ktorý iba poškodí zmes laku. Pre obnovenie starého a lepkavého laku použite riedidlo laku na nechty. Pomocou riedidla sa chemikálie v laku vyparia, a to bez poškodenia receptúry, ku ktorému dochádza pri acetóne.

Skladovaním laku v chladničke predĺžite jeho trvácnosť

Nie je dôvod na to, aby ste svoju chladničku zapĺňali zbierkou lakov, pretože tento trik v skutočnosti nefunguje. Chladnejšia teplota možno predĺži ich trvácnosť avšak expozíciou extrémnej teploty poškodíte receptúru laku a tým pádom sa váš lak pri zmene teploty z chladnej na normálnu nebude ľahko nanášať. Skladovanie laku je najlepšie vtedy, ak je pevne zavretý, nachádza sa pri izbovej teplote, nezasahuje naň slnečné žiarenie.

Manikérky by mali pred manikúrou vaše nechty ponoriť do vody

Ak sa bavíme o profesionálnej úprave nechtov, ponorenie prstov do vody pred manikúrou je rozhodne zlou voľbou. Ponorením nechtov do vody nechty zmäkčíte, čo predsa nechcete, takže najlepšou voľbou je vodu nepoužiť. Voda totiž pôsobí ako ideálne prostredie na množenie baktérii, takže vyhnutím sa vode pred manikúrou znížite riziko infekcie. A ako bonus, váš lak na nechty vydrží dlhšie. Predstavte si vaše nechty ako špongiu. Ak špongiu ponoríte, nasiakne sa vodou, takže lak na nechty sa nemôže úplne priľnúť. Keď potom vaše nechty zaschnú, zbavia lak lesku, čoho dôsledkom sú drobné praskliny v laku, ktoré spôsobujú praskanie farby.

Na liečbu nechtových infekcií môžete použiť akýkoľvek manikúrový krém

Nechtové infekcie sú bežným problémom, a preto ak vás takáto infekcia postihla, nepoužívajte krémy alebo masti, ktoré vám poradili vaši priatelia alebo rodina, keďže nesprávna aplikácia môže infekciu ešte zhoršiť. Pri takejto infekcii by ste mali navštíviť vášho lekára alebo dermatológa. Pamätajte, že je to infekcia, ktorá si vyžaduje profesionálny prístup.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy