Nechty

Posledná úprava 02.02.2023

Anatómia nechtov

Najčítanejšie za posledný deň

Nechty sú povlak, zložením podobný rohu, pokrývajúci hornú časť posledných článkov prstov u ľudí, väčšiny neľudských primátov a niekoľko iných cicavcov. Nechty sú podobné pazúrom iných zvierat. Nechty na rukách a nohách sú tvorené tvrdou bielkovinou zvanou keratín, rovnako ako kopytá a rohy zvierat. Je to rovnaký proteín, ktorý tvorí pokožku a vlasy. Nechty rastú z buniek, ktoré sa množia vo vnútri základu nechtu, potom narastajú na vrch každého nechtu a stvrdnú. Tento proces sa nazýva keratinizácia.

Sila, hrúbka a rast nechtov sú charakteristiky, ktoré dedíme po našich rodičoch.

Štruktúra nechtu

Nechty sa skladajú z nechtovej platničky, nechtovej matrix, nechtového lôžka pod ňou a okolitých drážok.

  • Matrix je tkanivo, ktoré nechty chránia. Je to časť nechtového lôžka, ktorá je pod nechtami a obsahuje nervy, lymfatické a krvné cievy. Matrix je zodpovedná za produkciu buniek, ktoré sa stanú nechtovou platničkou. Šírka a hrúbka nechtovej platničky závisí od veľkosti, dĺžky a hrúbky matrix, pričom tvar končeku prsta ukazuje, či je nechtová platnička je rovná, oblúková alebo zahnutá. Matrix bude rásť dovtedy, kým dostáva živiny a je v zdravom stave. Ako sa nové bunky nechtovej platničky tvoria, staršie bunky nechtu sú tlačené smerom vpred - týmto spôsobom sa staršie bunky stanú stlačené, ploché a priesvitné. Tým sa kapiláry v nechtovom lôžku stanú viditeľné, čo má za následok ružovú farbu.
  • Viditeľná časť matrix je Lunula - malý mesiac. Je to belavý základ viditeľného nechtu v tvare polmesiaca. Lunulu možno najlepšie vidieť na palci a nemusí ju byť vidieť na malíčku.
  • Nechtové lôžko je koža pod nechtovou platničkou. Rovnako ako všetka koža, je tvorené dvoma typmi tkanív: hlbšou zamšou, živým tkanivom, v ktorom sa nachádzajú kapiláry a žľazy. Pokožka, vrstva tesne pod nechtovou platničkou, postupuje smerom ku špičke prsta spolu s nechtovou platničkou. Pokožka je pripojená k zamši drobnými pozdĺžnymi drážkami nazývanými hrebienky nechtového lôžka. V starobe sa nechtová platnička stenší, takže tieto drážky sa stanú viditeľnejšie.
  • Sínus unguis je miesto, kde sa neachádza koreň nechtu, základ nechtu pod kožou. Pochádza z aktívne rastúceho tkaniva pod matrix.
  • Nechtová platnička je pevná časť nechtov tvorená priesvitným keratínovým proteínom. Vďaka niekoľkým vrstvám mŕtvych, kompaktných buniek je necht silný ale pružný. Jeho tvar závisí od tvaru podkladovej kosti. V bežnej reči sa pod slovom nechty myslí iba táto časť.
  • Voľný okraj je predný drsný okraj nechtu. Hyponychium je epitel pod nechtom hraničiaci medzi voľným okrajom a kožou špičky prsta. Tvorí tesnenie, ktoré chráni nechtové lôžko.
  • Eponychium je malý pás epitelu, ktorý siaha od zadnej steny nechtu po základ nechtu Často a chybne sa nazýva kožtička”.

Funkcia nechtov

Zdravé nechty majú ochraňovať posledný článok prsta, špičku prsta a okolité mäkké tkanivá pred zranením. Posilňujú tiež presné jemné pohyby posledných článkov prstov prostredníctvom protitlaku vyvíjaného na koniec prstu. Keď sa konček prsta dotkne objektu, necht pôsobí ako protisila, čím sa zvyšuje citlivosť prstov, hoci v samotnom nechte sa nervové zakončenia nenachádzajú. Nechty fungujú aj ako nástroj, ktorý umožňuje napríklad tzv. precíznejšie uchytenie (napr. vytiahnutie si triesky z prstu). Nechty na rukách nám tiež pomáhajú zdvíhať predmety, poškriabať svrbenie alebo uvoľniť uzol.

Rast nechtov

Rastúca časť nechtu je pod kožou na konci nechtu pod epidermis, čo je jediná živá časť nechtu. U cicavcov, je dĺžka a rýchlosť rastu nechtov závislá od dĺžky posledných článkov prstov (krajnej kosti prsta). U ľudí teda necht ukazováka rastie rýchlejšie než necht malíčka a nechty na rukách rastú až do štyrikrát rýchlejšie ako nechty na nohách. U ľudí, nechty rastú v priemere 3 mm za mesiac. Trvá 3 – 6 mesiacov kým nechty na rukách dorastú úplne a 12 – 18 mesiacov v prípade nechtov na nohách. Skutočná miera rastu je závislá na veku, pohlaví, ročnom období, množstve cvičenia, strave, a dedičných faktoroch. Nechty rastú rýchlejšie v lete, než v akomkoľvek inom období. Nie je pravda, že nechty po smrti rastú. Koža dehydruje a napína sa, takže to vyzerá ako keby nechty a vlasy rástli. Nechty na rukách rastú 3 krát rýchlejšie ako nechty na nohách. Tip: vyskúšajte kalkulačku ako rýchlo rastú nechty.

Nechty a zdravotný stav

Záznam rastu nechtov môže poukazovať na zdravotnú a fyziologickú nerovnováhu a od staroveku sa používa ako diagnostický nástroj. Hlboké priečne drážky známe ako Beau linky ich môžu tvoriť cez nechty (nie pozdĺž nechtu od kožtičky ku končeku prstu) a zvyčajne sú prirodzeným dôsledkom starnutia, ale môžu byť následkom choroby. Odfarbenie, rednutie, zahusťovanie, krehkosť, štiepenie, ryhy, malé biele škvrny, ustúpená lunula, prehnutie nechtov (konvexné alebo konkávne) alebo ich rovnosť môžu poukazovať na ochorenie v inej oblasti tela, nedostatok živín, reakciu na alebo otravu liekmi, alebo len miestne poranenie. Nechty môžu zhrubnúť (onychogryfóza), uvoľniť sa (onycholýza), byť infikované plesňami (onychomykóza) alebo degenerované (onychodystrofia).

Priepustnosť nechtov

Necht je často považovaný za nepriepustnú bariéru, ale to nie je pravda. V skutočnosti, že je oveľa viac priepustný ako koža, a nechty obsahujú 7-12% vody. To má vplyv na priepustnosť prieniku škodlivých látok a liečiv. Najmä kozmetické prípravky aplikované na nechty môžu predstavovať riziko. Cez nechty môže preniknúť voda, rovnako ako mnoho iných látok, ako napríklad paraquat, rýchlo pôsobiaci herbicíd, ktorý je škodlivý pre ľudí, močovina, ktorá je často v prísadou krémov a pleťových vôd určených na použitie na ruky a prsty, a niektoré fungicídne látky: napr. kyselina salicylová (aspirín), mikonazol, natamycín a chlórnan sodný, ktorý je aktívnou zložkou bežných v domácnosti používaných bielidiel.

Zdravie a starostlivosť o nechty

  • Modrasté alebo fialové nechtové lôžko môže byť príznakom periférnej cyanózy, čo indikuje nedostatok kyslíka.
  • Nechty môžu vyschnúť, rovnako ako koža. Môžu sa teda lúpať, zlomiť a byť infikované. Infekcie palcov na nohách môžu byť napríklad spôsobené alebo zhoršené nosením špinavých ponožiek, špecifickými druhmi náročného cvičenia, tesnou obuvou a chôdzou v nečistom prostredí bez ochrany nôh.
  • Nástroje na nechty používané rôznymi ľuďmi môžu prenášať infekcie. Pilníky na nechty, pokiaľ sú používané rôznymi ľuďmi môžu rozširovať mykózu nechtov, baktérie alebo vírusy. Aby sa tomu zabránilo, môžu byť použité nové vylepšené bezkontaktné nástroje, napríklad gél a krém na odstraňovanie kožtičiek na nechtoch miesto nožničiek.
  • Mnoho ľudí si obhrýza nechty.
  • Choroby nechtov môžu byť nenápadné a mal by ich zhodnotiť dermatológ so zvláštnym zameraním na túto oblasť medicíny. Avšak, väčšinou je to nechtový technik, ktorý si všimne jemné zmeny nechtov.
  • K nadbytočnému nechtu na malíčku na nohe dochádza vtedy, keď sa necht malíčka oddelí, čím sa vytvorí menší, “šiesty necht” vo vonkajšom rohu nechtu. Rovnako ako každý iný necht, možno ho odstrihnúť klieštikmi na nechty.

Vplyv výživy na nechty

Vitamín A je nevyhnutný mikronutrient pre videnie, bunkovú reprodukciu a diferenciáciu tkanív a funkciu imunitného systému. Vitamín D a vápnik spolupracujú na udržaní stabilného stavu, sú zodpovedné za svalové kontrakcie, prenos nervových impulzov, zrážanlivosť krvi, a membránovú štruktúru. Nedostatok vitamínu A, vitamínu D a vápnika môže spôsobiť suchosť a krehkosť. Zdroje týchto mikronutrientov sú obohatené mlieko, cereálie a džúsy, morské ryby, oleje z rybacej pečene, a niektoré druhy zeleniny. Vitamín B12 sa vyskytuje najmä v živočíšnych zdrojoch, napríklad pečeni a obličkách, rybách, kuracine a mliečnych výrobkoch preto s jeho prijímom môžu mať problém vegáni. Nedostatok vitamínu B12 môže viesť k nadmernej suchosti, stmavnutým nechtom a zaobleným alebo zakriveným koncom nechtov. Nedostatočný príjem vitamínov A a B, ako už bolo povedané, vyústi v krehké nechty s horizontálnymi a vertikálnymi ryhami. Bielkovina je stavebný materiál pre nové nechty. Preto môže byť nízky príjem bielkovín v potrave spôsobiť biele nechtové lôžko. Medzi potravinové zdroje tohto makronutrientu patria vajcia, mlieko, syr, mäso, fazuľa a strukoviny. Nedostatok bielkovín v kombinácii s nedostatkom kyseliny listovej a vitamínom C produkujú zádery. Esenciálne mastné kyseliny hrajú významnú úlohu v udržiavaní zdravej kože ako aj nechtov. Esenciálne mastné kyseliny možno získať konzumáciou rýb, ľanového, repkového oleja, semien, listovej zeleniny a orechov. Štiepenie a odlupovanie nechtov môže byť dôsledkom nedostatku kyseliny linolovej. Anémia z nedostatku železa môže viesť k bledej farbe nechtov a tenkej, krehkej ryhovatej textúre. Nedostatok železa vo všeobecnosti môže spôsobiť, že sa nechty sa stanú ploché alebo konkávne, skôr než konvexné. Železo možno nájsť v živočíšnych zdrojoch ako je mäso, ryby, hydina a tiež v ovocí, zelenine, sušenej fazuli, orechoch a obilných produktoch.

Móda a nechty

Manikúry a pedikúra sú zdravotné a kozmetické procedúry pri ktorých sa strihajú a maľujú nechty a ošetrujú otlaky. Sú na ne potrebné rôzne nástroje: napríklad nožničky na kutikulu, nožnice, klieštiky a pilníky na nechty. Pre kozmetické účely môžu byť na skutočné nechty pripevnené umelé nechty. Osoba, ktorej prácou je strihanie, tvarovanie a starostlivosť o nechty, ako aj aplikácia pokrývky nechtov napríklad akrylových nechtov a UV gélu sa niekedy nazýva nechtový techník. Miesto, kde pracuje môže byť nechtové štúdio. Maľovanie nechtov farebným lakom na nechty na zlepšenie vzhľadu je bežné a datuje sa prinajmenšom do 3000 p.n.l.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Nechty Priemerné hodnotenie: 5 2 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Súvisiace témy