Zdravé vlasy a ich pružnosť

Posledná úprava 10.02.2023

Jeden z prvotných indikátorov zdravých vlasov je ich pružnosť či elasticita. Zdravé vlasy sú veľmi pružné, majú svoj objem a ak sú vlnité či kučeravé, vlnia sa a pohojdávajú. Vďaka pružnosti ich možno upraviť a dokážu si zachovať svoje vlny. Čo ale presne znamená pojem pružné vlasy? Má to čosi spoločné s ťahom, jednoducho, že vydržia určitý stupeň ťahu bez toho, aby sa pretrhli.

Čo prispieva k elasticite vlasov? Ako môžete udržať alebo zlepšiť kvalitu koruny krásy? Aby sme to mohli zodpovedať, je potrebné poznať základné princípy a štruktúru vlasov.

Čo si možno predstaviť pod pojmom pružnosť vlasov?

Pružnosť je pojem, ktorým sa označuje to, ako daný materiál reaguje na použitie a odstránenie špecifického typu mechanického zaťaženia – či už ide o ťahanie alebo ohýbanie. Pokiaľ sa na materiál aplikuje tlak (určitá sila na jednotku plochy), natiahne sa o určité množstvo za svoju pôvodnú dĺžku. Táto deformácia závisí od pevnosti alebo tuhosti materiálu. Pomer použitého tlaku a miery deformácie či predĺženia, ku ktorému dôjde, sa nazýva pružnosť.

Tuhé materiály ako je železo, sa aj pri aplikovanej sile natiahnu iba veľmi málo. Iné materiály, napríklad syntetická guma, sa dokáže natiahnuť bez pretrhnutia na mnohonásobok svojej pôvodnej dĺžky. Suché vlasy sa dokážu natiahnuť približne 1,2 až 1,3 násobne oproti pôvodnej dĺžke. A následne sa dokážu vrátiť do pôvodného tvaru. Mokré vlasy sú oveľa menej tuhé než suché vlasy a môžu sa natiahnuť až na 1,5 násobok svojej dĺžky. Kučeravé vlasy sa dokážu natiahnuť ešte viac než vlasy rovné, pretože sú aj v uvoľnenom stave veľmi zvinuté.

Materiál je pružný, ak sa vráti do svojho pôvodného tvaru a veľkosti, keď sa pôsobenie sily odstráni. Nazýva sa to reverzibilná deformácia. Jednoduché materiály, ako elementárne kovy, vykazujú typicky čisto elastické správanie. Majú tendenciu do určitej miery sa natiahnuť, potom však dochádza k náhlemu zlomeniu, ak sa tlak neodstráni. Takéto materiály sa označujú ako krehké.

Oveľa komplikovanejšími materiálmi sú polyméry, proteíny, biomateriály a niektoré anorganické amorfné pevné látky. Tie vykazujú elastické správanie až do prekročenia určitého ťahu (prekročenie medze pevnosti v ťahu). Po prekročení tohto bodu je potrebná menšia sila na to, aby došlo k ďalšej deformácii. Materiál už nedokáže obnoviť svoju veľkosť a tvar, aj keď naň sila prestane pôsobiť. Tento fenomén sa označuje ako nevratná deformácia, plastická deformácia alebo trvalé nastavenie. Použitá sila spôsobí zmenu vnútri látky, a to na molekulárnej úrovni. Preto sa stáva úplne inou, pokiaľ ide o jej fyzickú štruktúru. Pri zmene môže dôjsť k preskupeniu štruktúry kryštalickej mriežky z jedného typu na druhý. Materiály s touto vlastnosťou sú označované ako tvárne, majú väčšiu húževnatosť ako krehké materiály.

Plastická deformácia je dôležitý pojem najmä pre zdravé vlasy a pre ich vzhľad. Ak sa pri česaní alebo upravovaní použije nadmerná sila, možno ľahko prekročiť medzu pevnosti v ťahu. Vlasy sa už nedokážu vrátiť do pôvodného tvaru. Tým sa môže nepriaznivo ovplyvniť schopnosť udržať účes či držať vlny. Výsledkom sú beztvaré, krepovité vlasy.

Obzvlášť opatrne treba zaobchádzať s mokrými vlasmi. Vlasy nasýtené vodou sú krehké, naťahujú sa oveľa jednoduchšie než keď sú suché. Je preto veľmi ľahké prekročiť medzný ťah. Tým sa natrvalo znižuje jeho pružnosť. Dokonca môže ísť k ich zlomeniu či pretrhnutiu. Z tohto dôvodu je nutné česať mokré vlasy iba veľmi jemne a opatrne. Používanie dobrého kondicionéra pomáha chrániť vlhké vlasy pred plastickou deformáciou, a to znížením potreby dlhého prečesávania. Vlasy sa rozčesávajú oveľa jednoduchšie.

Čo ovplyvňuje pružnosť vlasov a zdravie vlasov?

Vnútorná čast vlasov, kortex, je tou, ktorá nesie veľkú časť zaťaženia. Preto zároveň najviac prispieva k pružnosti samotnej. Aj keď je to veľmi dôležité, je v tomto zmysle úlohou kutikuly chrániť integritu vnútornej vrstvy vlasu.

Vlasový kortex, má komplikovanú štruktúru zhlukov keratínových vlákien vložených do matrice s vysokým obsahom vody. Dochádza k mnohým interakciám medzi jednotlivými väzbami – medzi aminokyselinami, proteínovými vláknami, molekulami vody.

Hydrogénové väzby sú slabé fyzické väzby, ktoré sa tvoria medzi kvapalným vodíkom a aminokyselinovým dusíkom a atómami kyslíka. Tieto vzájomné väzby sa ľahko vytvoria aj pretrhnú a sú spoluzodpovedné za elastické správanie vlasov. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité udržiavať to správne množstvo vlahy vo vnútri vlasu. Bez adekvátnej hydratácie poklesne množstvo vodíkových väzieb. Tým sa nepriaznivo ovplyvňuje elasticita vlasu.

Ionové (soľné) väzby sú slabé, objavujú sa medzi aminokyselinami. Vlasy potrebujú optimálne pH. Cystínové väzby známe ako disulfidové väzby, sú chemické väzby, ktoré dodávajú vlasom vysoký stupeň elasticity. Umožňujú totiž zosieťovanie medzi rôznymi aminokyselinami na jednom proteínovom vlákne aj medzi vláknami proteínov. Všetky tieto typy väzieb slúžia na to, aby držali pokope proteíny a umožnili im natiahnuť sa a vrátiť sa do pôvodného tvaru.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje elasticitu vlasov, je ich priemer. Vlasy s menším priemerom, to znamená vlasy tenšie, nedokážu odolať rovnakému pnutiu ako vlasy hrubšie. Nezabúdajte, na tenší vlas vplýva vyšší tlak, pretože na menšiu oblasť pôsobí rovnako veľká sila ako na väčšiu oblasť, ak je vlas hrubší. Aj preto nedržia u ľudí s tenšími vlasmi ani vlny ani samotný účes. Vlasy sa lámu a sú krepovité. Vlasy Afričanov sú zvyčajne najtenšie, belosi mávajú stredne hrubé vlasy a Aziati najhrubšie. Preto je o vlasy potrebné starať sa jemne a ohľaduplne – ako o vzácny kašmírový sveter.

Ako zlepšiť pružnosť vlasov a udržať si zdravé vlasy

Ako už bolo povedané, pružnosť vlasov závisí od dvoch kľúčových faktorov:

  1. hydrogénové väzby medzi molekulami vody a keratínovými vláknami
  2. disulfidové väzby medzi susednými cystínovými aminokyselinovými skupinami

Na zaistenie pružnosti vlasov je potrebné zachovať funkčnú proteínovú štruktúru vnútri vlasu, potrebná je aj vhodná miera hydratácie.

Ideálnou ochranou a prevenciou poškodenia vlasov je bezchybná horná vrstva vlasov – vyhýbanie sa vysokým teplotám pri ošetrení a úprave vlasov, vyhýbanie sa chemickým procesom k akým dochádza pri farbení vlasov, trvalej či žehlení. Minimálne vystavovanie sa UV žiareniu, zabránenie hygrálnej únave, čo znamená nadmerné vystavovanie vlasov vplyvu vody. Keďže tak ale nerobíme, týka sa rôzna úroveň degradácie vnútornej proteínovej štruktúry vlasov takmer každého človeka. A tým postupne klesá aj elasticita, pružnosť vlasov.

Na zlepšenie a prípadnú obnovu elasticity sú vhodné proteínové ošetrenia, kondicionéry s obsahom proteínov. Hydrolyzované proteíny, ktoré možno nájsť v kozmetike a produktoch na vlasy, sú vo forme aminokyselín, prípade vo forme polypeptidov s nižšou molekulárnou hmotnosťou. Tie dokážu preniknúť dovnútra vlasu. Do určitej miery spevňujú vlasy, obnovujú ich pružnosť. Ide však skôr o akúsi náplasť, nedokážu sa pripojiť do proteínového vlákna, neprenikajú do samotnej štruktúry. Práve naopak, niekedy dokonca môžu ostať vlasy oveľa krehkejšie a lámavé. Hlavne ak je takéto ošetrenie používané nadmieru a vlasy už obsahujú dostatok proteínov.

Je síce pravda, že pružné a krásne vlasy sú veda sama o sebe. Ak si to ale nebudeme sami komplikovať a budeme sa o vlasy primerane starať, budeme na dobrej ceste k úchvatnej korune krásy, na ktorú bude radosť hľadieť.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy