9 príčin pre mastné vlasy, ktoré by vás vôbec nenapadli

Posledná úprava 22.06.2023

Večer si umyjete vlasy a ráno sa zobudíte s mastnou hlavou alebo si do vlasov siahnete hneď po umytí, no tie sú stále mastné! Je to na porazenie.

Ak sa však zamyslíte aj nad nečakanými príčinami pre mastenie vlasov, môžete zmeniť svoje návyky v starostlivosti o vlasy. Skúste sa zbaviť večne umastených korienkov jednoduchou zmenou.

Možno máte celkovo skôr suché vlasy. No zrazu sa vám v zime zdá, že sa vás chytila mastnota a nie a nie sa jej zbaviť. Kupujete stále silnejšie a silnejšie šampóny, mysliac si, že sa tak zbavíte svojho problému. Ale veci sa iba zhoršujú.

Skúste na to ísť z opačného konca. Kúpte si detský šampón a dva týždne používajte iba ten. Pomaly by ste mohli badať zmenu a vlasy by sa mali vrátiť do normálu. Ako je to možné? Jednoducho. Príliš silné šampóny zvyčajne zbavujú vlasy prirodzeného mazu a olejov. Vlasová pokožka preto spúšťa tvorbu mazu na maximum, dostane sa z rovnováhy, vlasy sa začínajú mastiť. Preto je potrebné obnoviť pôvodnú rovnováhu na hlave. Ak sa vás netýka ani jedna z nižšie uvedených možných príčin pre mastné vlasy, neváhajte a obráťte sa na lekára.

Vlhké počasie

Ak sa pohybujete vo vlhkom prostredí, moc toho nenarobíte. Aspoň zmierniť dopad počasia na mastenie vlasov môžete skúsiť nasledovnými trikmi:

  • Kondicionér používajte iba na konce vlasov – ak by ste ho dali na celú dĺžku vlasov, vlasy iba zaťažíte a premastíte korienky. Preto stačí začať s kondicionérom od stredu vlasov po konce.
  • Používajte suchý šampón – suchý šampón do seba nasiakne mastnotu od korienkov, takže sa chvíľu vlasy budú zdať menej mastné. Tiež si môžete dopriať väčší odstup medzi jednotlivými umývaniami vlasov. Čo je obzvlášť dobrý nápad pri nadmernom mastení vlasov. Pozri tiež suchá vlasová pokožka a mastné vlasy.
  • Používajte detský zásyp – ak sa riadite radšej radami starých mám, zvoľte miesto suchého šampóna detský zásyp. Fungujú rovnako – poprášite a votriete ku korienkom. Ak máte tmavé vlasy a biely prášok na nich príliš vidno, môžete si korienky poprášiť aj troškou bronzeru. Tie odvážnejšie môžu skúsiť zmiešať púder s kakaom – pozor však na ruky vo vlasoch a zdravie vlasovej pokožky.
  • Vlasy si neumývajte príliš často – ako bolo spomenuté už vyššie, pri mastných vlasoch nie je vhodné každodenné umývanie. Z vlasovej pokožky totiž neustále odbúravate maz, takže ho produkuje ešte viac, aby ho nahradila. Ak sa vám podarilo z každého dňa prejsť na umývanie vlasov na každý druhý deň, posuňte hranice ešte ďalej a vyskúšajte každé tri dni.
  • Vlasy si prečesávajte s rozumom – nedostatočné prečesávanie vlasov spôsobí, že sa prírodné oleje nerozdistribuujú po celej ploche vlasov a maz zostáva na vlasovej pokožke. Naopak, nadmerné česanie môže stimulovať tvorbu mazu. Preto si nájdite tú správnu zlatú strednú cestu.
  • Produkty starostlivosti o vlasy vyberajte s rozumom – nepoužívajte priveľa pien a gélov, zbytočne si zanášate vlasovú pokožku aj vlasy. Vyhýbajte sa aj „rozjasňovacím“ produktom, mastné vlasy potom môžu vyzerať ešte mastnejšie. Ak je to možné, prestaňte jednoducho používať všetky produkty na úpravu účesu. Aspoň na čas.
  • Snažte sa nedotýkať vlasov – či už rukami alebo tvárou. Maz či krémy z rúk a tváre sa takto veľmi ľahko dostanú na vlasy. Preto sa nehrajte s vlasmi a zopnite si ich do takého účesu, pri ktorom sa vlasy dotýkajú tváre čo najmenej.
  • Nevyrovnávajte si vlasy – čím máte vlasy bližšie k hlave, tým viac oleja sa na ne dostane. Kučeravé vlasy – od prírody alebo natočené – dodávajú vlasom viac objemu pri korienkoch. Preto sa vlasy nezamastia ani príliš, ani prirýchlo.

Nadmerné dotýkanie sa vlasov

Už to bolo vyššie spomenuté. Ak sa stále hráte s vlasmi, mastíte si ich. Nechajte ich preto tak hneď, ako si ich upravíte do účesu.

Používanie rozjasňovacích sér na vlasy

Pri mastných vlasoch nie je rozjasňovacie sérum najlepší nápad – vlasy po ňom zostávajú mastnejšie. Ak sa snažíte rozmotať a uhladiť mastné vlasy, skúste radšej kondicionér na uhladenie vlasov (opäť s mierou), prípadne hĺbkovú vyživovaciu masku.

Nadmerné používanie kondicionéru

Ako zistíte, či ste to prehnali s kondicionérom? Vaše vlasy sú vtedy príliš mäkké, až ochabnuté a „zvädnuté“. Alebo ak sú príliš ťažké, tuhé a mastné. Ak je to aj váš prípad, používajte aspoň týždeň kondicionér iba na konce vlasov, aby sa mohla tvorba mazu na vlasovej pokožke ustáliť a vyrovnať.

Výber zlého, nevhodného šampónu

Druh šampónu, ktorý používate, má vplyv na množstvo mazu a mastenie vlasov. Ak ste vyskúšali už všetko a máte stále mastné vlasy, obráťte sa na lekára.

Nedostatok B vitamínov a mastné vlasy

Ste to, čo jete. A príjem B vitamínov priamo súvisí s množstvom mazu, ktoré vlasová pokožka produkuje. Tvorbu mazu možno upraviť dostatočným príjmom B-čiek. Hlavne vitamínu B2 (riboflavín) a vitamínu B6 (pyridoxín). Ak nechcete užívať vitamíny v prášku (napríklad Biotín), skúste zvýšiť príjem strukovín.

Hormonálne výkyvy

Dospievanie, stres, hormonálna antikoncepcia – to všetko môže rozhodiť hormonálnu rovnováhu. Dôsledkom je nadmerná produkcia mazu a mastné korienky vlasov. Ak sa u vás začali objavovať problémy s mastnými vlasmi po niektorej z týchto udalostí, viete na čom ste.

Nadmerné umývanie a šampónovanie mastných vlasov

Tiež to už bolo vyššie spomenuté. Hoci sa môže zdať, že mastné vlasy treba umyť a hotovo...nie je to tak. Nadmerné umývanie vlasov dostane z rovnováhy ako vlasovú pokožku, tak aj vlasy samotné. Telo tvorí stále viac a viac mazu, pretože ho umývaním likvidujete. Preto skľudnite a časom sa aj mastné vlasy umúdria.

Neliečená seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída je zodpovedná za mastnotu a svrbenie na hlave. Tvoria sa pri nej aj šupinky. Hoci môžu na chvíľu pomôcť aj šampóny proti lupinám, ide o dva rôzne problémy. Preto je vhodné navštíviť odborníka, seboroická dermatitída je prípad pre lekára.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy