Minoxidil pre ženy

Posledná úprava 28.03.2018

Ženy, ktoré trpia na ženské vzorové vypadávanie vlasov, inak povedané, androgénnu alopéciu, stratia za jeden deň približne 150 vlasov. To je o 50 až 100 vlasov viac, než u žien, ktorým vlasy nerednú. Nanešťastie, keď už o vlasy prídu, trvá ich opätovný rast veľmi dlho. Takže s ošetrovaním vlasov proti ich padaniu treba začať čo najskôr.

To, že sa jedná o androgénnu alopéciu vám napovie fakt, že vlasy rednú celkovo. U mnohých žien padajú vlasy z hornej alebo prednej časti hlavy.

Našťastie toto padanie dokáže zastaviť minoxidil (Rogaine). V niektorých prípadoch dokonca pomáha pri opätovnom raste vlasov. Táto kúra, ktorá je pre ženy vo forme lokálne aplikovanej vodičky alebo peny, so sebou však prináša aj nevýhody.

Pre koho je minoxidil vhodný a ako funguje

Minoxidil, ktorý sa aplikuje lokálne na vlasovú pokožku, funguje pri vypadávaní vlasov iba vtedy, ak ide o ženské vzorové padanie vlasov a nie o nejakú inú príčinu.

Za normálneho stavu vyrastie vlas približne o jeden a pol centimetra za mesiac. Každý vlas rastie asi šesť rokov, potom sa jeho rast zastaví, na chvíľu si oddýchne. Prípadne vypadne a je nahradený novým vlasom, ktorý rastie ďalších šesť rokov. Ak rastú vaše vlasy normálne, tak v akomkoľvek čase rastie približne 85% vlasov, zvyšných 15 percent je v pokojovej fáze.

V prípade, že trpíte na ženské vzorové vypadávanie vlasov, vaše vlasové folikuly sa s postupom času stále viac zmenšujú. Čím sú menšie, tím kratší čas vlasy rastú. Ak vám padajú celé pramene vlasov, nenahrádzajú sa normálnymi novými vlasmi. Nové pramene sú jemnejšie a krehkejšie.

Lekári si myslia, že popri iných možných príčinách prispieva k ženskému vzorovému padaniu vlasov starnutie, genetika a zmeny hladín mužských hormónov (androgénov) po menopauze. Preto sa ženské vzorové padanie vlasov nazýva aj androgénna alopécia.

Minoxidil je jediným liečivom, ktoré na liečbu ženského vzorového padania vlasov schválila americká FDA. Predlžuje rastovú fázu vlasových folikulov. Pre ženy sa odporúča 2% minoxidil, muži môžu použiť aj 5% zloženie.

Výhody minoxidilu

U väčšiny žien minoxidil padanie vlasov spomalí alebo zastaví. A takmer u štvrtiny žien, ktoré ho používajú, dokáže minoxidil dokonca podporiť rast nových vlasov. Najlepšie účinkuje, ak ho začnete používať hneď, ako zistíte, že vám začínajú padať vlasy.

Dá sa kúpiť voľne, takže nepotrebujete lekársky predpis. Odborníci však odporúčajú, aby ste svoj zámer prekonzultovali so svojím praktickým lekárom alebo dermatológom. Padanie vlasov totiž môže byť spôsobený aj inými zdravotnými problémami, napríklad nesprávne fungovanie štítnej žľazy alebo abnormality v príjme živín.

Nevýhody minoxidilu

Pri používaní minoxidilu kvôli padaniu vlasov sa pripravte aj na niektoré negatíva.

  • Je to drahé. Pri používaní minoxidilu (či už ide o Rogain alebo jeho generikum) rátajte s tým, že ide o liečbu, ktorú sa neodporúča prerušiť. Po ukončení medikácie sa totiž výsledky vytratia a vlasy začnú znovu padať.
  • Môže to byť nepohodlné. Prostriedok treba nanášať priamo na vlasovú pokožku dva krát denne.
  • Môže to spôsobiť nežiadúci rast ochlpenia. U niektorých žien môže pri užívaní minoxidilu dôjsť k rastu ochlpenia na tvári. Stáva sa to, ak vám liečivo steká na tvár, alebo jednoducho ako vedľajší účinok aplikácie na vlasovú pokožku. Riziko je menšie, ak používate 2% koncentráciu lieku. 5% koncentrácia je určená pre mužov.
  • Zo začiatku môže dôjsť k zvýšenému padaniu vlasov. Počas prvých dvoch až štyroch týždňov používania minoxidilu si môžete všimnúť, že vám vypadáva viacej vlasov. Deje sa tak preto, že sú staré vlasy vytláčané novými.
  • Môže to trvať mesiace, kým sa dostavia viditeľné výsledky. Musíte ho užívať minimálne štyri mesiace, dokonca až rok, než zbadáte nejaké výsledky. A aj potom dochádza k miernemu opätovnému rastu vlasov iba u jednej z piatich žien. Väčšina žien udáva len spomalenie alebo zastavenie padania vlasov.
  • Môže vám to dráždiť pokožku. Môže dôjsť k podráždeniu kože, vzniku lupín a začervenaniu.

Nie je ľahké vedieť, že už nikdy nebudete mať svoje dlhé lokne alebo účes z mladých čias. No minoxidil je relatívne jednoduchý a bezpečný spôsob, ako so stratou vlasov bojovať.

Čítajte ďalej Minoxidil - alternatívy
Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Doporučené produkty

Čítajte viac

Blízke témy