Domov / / Minoxidil - alternatívy

Minoxidil - alternatívy

Posledná úprava 18.09.2018

Lieky s obsahom minoxidilu sa často neodporúčajú ako liečba vypadávania vlasov, a to z niekoľkých dôvodov. Po prvé, jednoducho neúčinkuje až tak dobre. U drvivej väčšiny ľudí, nemá vôbec žiadny účinok. U menej než 50% na obmedzenú dobu iba spomaľuje vypadávanie vlasov. Menej ako 20 % ľuďom narastú jemné vlasy, ktoré zvyčajne vydržia len niekoľko mesiacov a neskôr vypadnú.

Podstatný detail o minoxidile

Hlavnou obavou pokiaľ ide o minoxidil je to, že ak ukončíte jeho používanie, draho za to zaplatíte. Ak používate minoxidil už dlhšiu dobu, (tj nad 4 mesiace) a z akéhokoľvek dôvodu musíte prestať, nastane dramatické vypadávanie vlasov medicínsky nazývané "effluvium", ktoré má za následok vypadávanie vlasov nad rámec množstva vlasov, ktoré ste si udržali alebo Vám pribudli vďaka jeho používaniu. Tento špecifický účinok bol dokumentovaný v lekárskej literatúre a bolo preukázané, že k nemu došlo aj v prípade súčasného používania finasteridu. Časté odporúčanie je s používaním minidoxilu ani nezačínať. Ak ho však už nejakú dobu používate, varujeme Vás pred jeho vysadením.

Pôvodne bolo zistené, že orálne užívanie minoxidilu, lieku proti vysokému krvnému tlaku, malo za následok rast vlasov na pokožke hlavy, a niekedy aj v iných, často nežiadúcich oblastiach tela. Jeho ďalšie používanie bolo vylúčené kvôli jeho vedľajším účinkom, a preto sa firma Upjohn snažila aby FDA v 80-tych rokoch schválila minoxidil ako lokálne aplikovanú liečbu mužského ložiskového vypadávania vlasov. Podľa všetkého, účinok minoxidil-u užívaného orálne na rast vlasov bol podstatne výraznejší ako pri lokálnej aplikácii. Zjavné stimulačné účinky na rast vlasov pri orálnom a miestnom používaní minoxidilu do značnej miery vysvetľuje jeho schopnosť otvoriť draslíkové kanály.

Draslíkové kanály a vypadávanie vlasov

Kanály iónov draslíka existujú vnútri dermálnych papíl buniek ľudských vlasových folikulov, a už niekoľko rokov sú terapeutickým cieľom liečby vypadávania vlasov. Kanály iónov draslíka zohrávajú úlohu pri širokej škále ochorení od androgénnej alopécie po diabetes. Tieto malé bielkovinové štruktúry riadia transport draselných iónov cez membránu vlasového folikulu a sú nevyhnutné pre udržanie plnej biologickej aktivity a funkcie folikulov.

Bolo presvedčivo preukázané, že funkcia draslíkových kanálov vo vlasových folikuloch pri androgénnej alopécii postupne degraduje. Výsledkom je zníženie membránového potenciálu a zhoršenie prenosu iónov cez bunkové membrány folikulu, čo v priebehu času vyústi v atrofiu folikulov a stratu vlasov.

Tabletky na rast vlasov TRX2

Výskumný tím vedený Thomasom Whitfieldom, PhD študentom biochémie na Oxfordskej univerzite, formuloval, otestoval a patentoval orálne prijímaný komplex živín, ktorý má v podstate rovnaký účinok na draslíkové kanály a rast vlasov ako orálne užívaný minoxidil (Loniten), a to bez vedľajších účinkov a so súčasnými účinkami proti starnutiu. Biotechnologická spoločnosť Oxford Biolabs bola vytvorená špeciálne pre účely ďalšieho vývinu tohto lieku proti vypadávaniu vlasov, ktorý sa označujú ako "TRX 2."

Tento patentovaný komplex živín sa skladá z kombinácie chloridu draselného, karnitínu, aminokyselín s rozvetveným reťazcom, niacínu a biotínu.

Podľa Oxford Biolabs, táto konkrétna kombinácia živín má za následok:

  • Zvýšenie hladiny energie vo vlasových folikuloch
  • Udržiavanie potenciálu bunkových membrán vlasových folikuloch
  • Stimuláciu de novo syntézy kanálov draslíka vo vlasových folikuloch
  • Stimuláciu funkcie a aktivity kanálov draslíka
  • Podporu rastu vlasov hyperpolarizáciou vlasových folikulov

Štúdie ukázali, že L-karnitín stimuluje rast vlasov u ľudí vďaka svojej schopnosti zvyšovať proliferáciu a znižovať apoptózu vo folikulárnych bunkách. Karnitín doslova zvyšuje dodávky energie do matrixu vlasového folikulu, ktorá je nevyhnutná pre plné fungovanie draslíkových kanálov vo vlasových folikuloch. Oxford Biolabs je prvá spoločnosť, ktorá skombinovala draslík a karnitín ako súčasť liečby vypadávania vlasov.

Podľa Oxford Biolabs, "TRX2 ™ obsahuje zlúčeninu, ktorá stimuluje syntézu kardiolipínu, kľúčovú zložku plazmatickej membrány kožných buniek v papilách vlasových folikulov. Kardiolipín hrá kľúčovú úlohu v udržiavaní potenciálu a integrity membrány buniek vlasových folikulov. Stručne povedané, TRX2 ™ poskytuje ideálne lipidové prostredie pre správne fungovanie a maximálnu efektivitu draslíkových kanálov.

Draslíkový kanál nachádzajúci sa v ľudských vlasových folikuloch sa skladá z aminokyselín s rozvetveným reťazcom, L-leucínu, izoleucínu a valínu.

Využitím kombinácie týchto zložiek sa Oxford Biolabs podarilo nájsť spôsob, ako doplniť membránový potenciál vlasových buniek a stimulovať syntézu nových draslíkových kanálov v rámci vlasových folikulov.

L-karnitín pomáha udržiavať energetický metabolizmus buniek tým, že pomôže pri preprave tuku cez bunkové membrány a do mitochondrií v bunkách, kde tuky oxidujú za vzniku bunkovej energie ATP. To zvyšuje funkciu draslíkových kanálov a uľahčuje transport iónov cez bunkové membrány.

TRX 2 obsahuje niacín, ktorý je štrukturálne podobný minoxidilu. Niacín udržuje funkciu draslíkových kanálov, ktorý rovnako ako minoxidil užívaný orálne, stimuluje rast vlasov.

Rovnako ako orálne užívaný minoxidil, táto špecifická kombinácia zlúčenín vedie k hyper-polarizácii folikulov membrán, ktoré zvyšujú veľkosť miniaturizovaných folikulov, čo pri trvalom používaní vedie k postupnému obnoveniu hustoty vlasov.

Na rozdiel od orálne užívaného minoxidilu tieto zlúčeniny nemajú žiadne negatívne vedľajšie účinky a majú nepreberné množstvo zdravotných prínosov a pomáhajú zabrániť starnutiu.

Aby sme vymenovali aspoň niektoré:
Karnitín - znižuje množstvo telesného tuku, predchádza diabetu, predchádza ochoreniam srdca.

Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom - budujú svalovú hmotu, zvyšujú energiu, chránia funkcie pečene.

Niacín - znižuje hladinu cholesterolu, lieči úzkosť, osteoartritídu a migrény.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Zatiaľ bez hodnotenia

Podporte eOtazky lajkom

Vyskúšali sme a odporúčame

Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO

Využite zľavový kupón

Naše hodnotenie:

  • Naozaj veľké množstvo dôležitých vitamínov a minerálov pre rast zdravých vlasov.
  • Rýchle doručenie + Výhodná cena

Čítajte viac

Blízke témy