Strie

Posledná úprava 23.03.2022

Čo sú strie?

Strie sú úzke pruhy alebo čiary, ktoré sa vyskytujú na povrchu kože. Lekári často nazývajú roztiahnutú kožu ako stria, strie, alebo - počas tehotenstva - strie gravidarum. Brucho, zadok, prsia a stehná sú časti tela postihnuté najčastejšie. Strie sa často objavujú ako červené alebo fialové, potom postupne slabnú do striebristo bielej farby. Väčšinou sú dlhé a tenké.

Najčítanejšie za posledný deň

Príznaky

Strie sa nemusia objaviť u každého - záleží od typu vašej pokožky. Kolagén je bielkovina v koži, ktorý udržuje jej pružnosť. Ak máte veľa kolagénu v koži je menej pravdepodobné, že budete mať strie. (Aké potraviny jesť na zvýšenie množstva kolagénu?)

Ako sa strie prejavujú

Predtým, než sa objavia strie, postihnutá pokožka bude tenká, sploštená a ružovej farby, môžete cítiť svrbenie. Strie sa potom objavia ako červené alebo fialové pruhy či obrysy, môžu byť aj ružové, červeno-hnedé alebo tmavo hnedé, v závislosti na farbe pleti. Môžu sa vyskytnúť na miestach ako rovnobežné linky na vašom tele a často sa javia ako jazvy. Na začiatku budú pruhy mierne zdvihnuté a na dotyk vráskavé, nakoniec sa časom sploštia. Keď sa pruhy stávajú plochejšie, začnú miznúť a zmenia farbu na bielu alebo striebristú. Strie zvyčajne v priebehu času slabnú a stávajú sa menej nápadné, ale niekedy to môže trvať roky.

Kde sa strie najčastejšie vyskytujú

Strie sa môžu objaviť kdekoľvek, kde bola koža natiahnutá. Zvyčajne však, i keď nie vždy - sa vyvíjajú na miestach, kde sa ukladá tuk, ako napríklad:

  • Brucho
  • Zadok
  • Stehná
  • Paže
  • Prsia
  • Ramená (u kulturistov)

Strie sa môžu niekedy objaviť aj na chrbáte, v miestach chrbtovej kosti, vo vodorovnej polohe (skôr ako priečky na rebríku), najmä u dospievajúcich chlapcov. Strie, ktoré sú spôsobené Cushingovým syndrómom ( u osoby s vysokou hladinou hormónu nazývaného kortizol, v krvi ) majú tendenciu byť širšie a väčšie, a môžu sa objaviť aj na tvári.

Príčiny vzniku strií

Čo spôsobuje strie? Strie sú výsledkom náhleho roztiahnutia kože. Stredná vrstva kože (dermis), sa v miestach preruší, čo umožňuje hlbším vrstvám presvitať.

Koža sa môže roztiahnuť:

  • v priebehu tehotenstva
  • v dôsledku zvýšenia telesnej hmotnosti
  • vzhľadom k rýchlemu rastu počas puberty

Kedy treba navštíviť svojho praktického lekára

Navštívte svojho lekára, ak máte strie, ktoré sa nezdajú byť spojené s priberaním na váhe alebo rýchlym rastom, pretože to môže byť spôsobené iným ochorením. V zriedkavých prípadoch sú strie spôsobené syndrómami, ako sú Cushingov syndróm alebo Marfanov syndróm, alebo z nadmerného užívania silných steroidných krémov či mastí na kožu.

Strie sú výsledkom rýchleho napínania kože v dôsledku náhleho rastu alebo zvýšenia telesnej hmotnosti. Toto rozťahovanie spôsobuje trhanie strednej vrstvy kože (dermis), následkom toho hlbšie vrstvy kože presvitajú a tvoria strie. Dermis obsahuje silné, vzájomné prepojenie vlákien, ktoré umožňujú kožu natiahnuť, ako vaše telo rastie. Avšak, rýchly rast môže príliš natiahnuť a prelomiť vlákna. Trhliny v dermis umožňujú spodným cievam presvitať, preto sú strie často červené alebo fialové, keď sa prvýkrát objavia. Keď sa potom cievy stiahnu, svetlo sfarbený tuk pod vašou pleťou bude viditeľný a strie sa zmenia na striebristo-biele.

Kedy sa strie vyskytujú

Strie sa často vyskytujú:

  • v priebehu tehotenstva
  • pri rýchlom pribratí na váhe
  • počas puberty
  • ak máte strie v rodinnej anamnéze
  • ak máte súvisiace zdravotné problémy alebo syndróm, ako Marfanov syndróm
  • po dlhšom alebo nevhodnom používaní kortikosteroidov

Tieto sú podrobnejšie opísané nižšie.

Tehotenstvo

Strie sú bežné v neskorších fázach tehotenstva, postihujúce asi 8 z 10 tehotných žien. Či budete mať strie závisí od typu vašej pokožky a od jej elasticity. Počas tehotenstva vaše telo produkuje hormóny, ktoré zmäkčujú väzy v panve, takže sú počas pôrodu pružnejšie. Väzy sú silné pruhy tkanív, ktoré spájajú kĺby. Avšak, hormóny tiež zmäkčujú vlákna v koži, takže budete náchylnejšie na vznik strií. Ako vaše dieťa rastie, môžu sa vytvoriť na bruchu strie, keďže sa vaša pokožka rozťahuje, a taktiež aj na stehnách a prsiach. Po pôrode strie zvyčajne slabnú a stávajú sa menej nápadné, ale nie vždy zmiznú úplne.

Rýchle priberanie na váhe

Strie sa môžu objaviť, keď v krátkom časovom období príliš rýchlo priberiete. Strie niekedy zostanú aj po strate hmotnosti, ale nakoniec by mali zoslabnúť. Ak pravidelne držíte diéty, môžu sa strie vytvoriť ak vaša váha kolíše hore a dole. Ak potrebujete schudnúť, choďte na to pomaly a vytrvalo, aby vaša pokožka nebola pod tlakom. Kulturistom a atlétom sa tiež môžu vytvoriť strie, pretože sa ich svaly zväčšujú.

Puberta

Počas puberty sa telo často vyvíja veľmi rýchlo. Chlapcom sa môžu strie vyskytnúť na ramenách a chrbte, a dievčatám na bokoch, stehnách a prsiach.

Rodinná história

Pokiaľ má váš blízky príbuzný strie, ako vaša matka, je väčšia pravdepodobnosť, že sa rozvinú aj u vás. Hoci strie postihujú ako mužských tak aj ženských členov vašej rodiny, najčastejšie sa však vyskytujú u žien.

Súvisiace zdravotné problémy

Strie môžu byť niekedy spôsobené vzácnymi, súvisiacimi zdravotnými problémami alebo syndrómom, ako sú napríklad Cushingov syndróm a Marfanov syndróm. Cushingov syndróm sa vyskytuje, keď telo nadprodukuje hormón kortizol, čo sa považuje za faktor rozvíjajúci strie. Marfanov syndróm je spôsobený chybným génom, ktorý postihuje kožu vášho tela a spojivového tkaniva. Oslabuje tkanivá vášho tela, čo znižuje ich pružnosť (schopnosť natiahnuť sa). To znamená, že vaša pokožka nemá odolnosť voči striám, akú by mala mať. Pokiaľ máte Marfanov syndróm, strie sa môžu vyvinúť na ramenách, bokoch alebo dolnej časti chrbta.

Kortikosteroidy

V zriedkavých prípadoch, sa strie môžu objaviť po dlhšom alebo nevhodnom používaní kortikosteroidov, ako sú krémy alebo pleťové vody určené na liečbu ochorení kože, vrátane ekzému. Kortikosteroidy pracujú podobným spôsobom ako hormón kortizol, ktorý je prirodzene produkovaný v tele. Kortikosteroidy môžu pomôcť zmierniť zápalové ochorenie kože; avšak, ako kortizol, môžu tiež znížiť množstvo kolagénu v koži a prispeť tak ku nechceným striám. Kolagén je bielkovina, ktorá pomáha udržiavať pokožku pružnú. To znamená, že čím menej kolagénu je v koži, tým väčšia je pravdepodobnosť k rozvoju strie. Pri použití krému alebo mlieka s kortikosteroidmi sa uistite, že budete postupovať podľa pokynov výrobcu, ako a kde ho aplikovať. Tvár, slabiny a podpazušie sú mimoriadne citlivé oblasti. Ak si nie ste istí, spýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.

Liečba strií

Väčšina strií nieje nijako zvlášť nápadná a v priebehu času zoslabnú. Ak máte strie výrazné, alebo ak postihli veľkú plochu vášho tela, možno budete chcieť vyskúšať jednu z dostupných možností liečby. Na liečbu strií sú používané krémy, gély, pleťové vody, laserová operácia a kozmetická chirurgia. Napriek tomu, je len málo lekárskych dôkazov, že táto liečba je obzvlášť účinná, takže je dôležité byť realistickí a uvedomiť si čo sa dá dosiahnuť. Treba tiež poznamenať, že laserové ošetrenie a kozmetická chirurgia pre odstránenie strií nie sú zákrokom hradeným zdravotnými poisťovňami a súkromná liečba môže byť drahá.

Strie často nie sú príliš nápadné a zvyčajne v priebehu času slabnú. Ak máte strie na väčšej ploche tela, alebo ak máte obavy, že vyzerajú nepekne, existuje niekoľko možností liečby. Žiaľ, nie je veľa lekárskych dôkazov, že tieto úpravy budú na 100% fungovať.

Maskovanie strií

Kozmetická kamufláž (make-up) je k dispozícii takpovediac za rohom v lekárňach a možno ju použiť pre malé plochy kože postihnutej striami. Niektoré typy sú vodotesné po dobu dvoch až troch dní.

Krémy, gély a pleťové vody

Výrobcovia krémov, gélov a pleťových vôd často tvrdia, že môžu odstrániť strie. Tieto produkty sú v podstate pre kožu hydratačné a sú k dostaniu v lekárňach, supermarketoch, zdravotníckych a kozmetických obchodoch. Odporúča sa tieto výrobky použiť, keď sú strie stále červené alebo fialové. Je však málo pravdepodobné, že by táto liečba dokázala zabrániť výskytu strií, alebo ich akokoľvek výraznejšie zosvetliť ako budú časom samé.

Liečba strií laserom

Laserovou terapiou sa strie nedajú úplne odstrániť, ale môže pomôcť zosvetliť ich a urobiť menej nápadné. Na liečbu strií sa používa niekoľko rôznych druhov laserovej terapie. Pulzné farebné laserové ošetrenie je jedným z možností. Je to bezbolestné a môže byť použité v rannom štádiu, pokiaľ sú strie stále červené alebo fialové. Energia z lasera je absorbovaná krvnými cievami pod striami. Poškodená cieva a červená alebo fialová farba buď úplne zmizne alebo zmení farbu na bielu. Laserová terapia pre odstránenie strií nie je hradená zdravotnou poisťovňou a je zvyčajne drahšia. Pravdepodobne budete potrebovať niekoľko ošetrení pre viditeľné výsledky. Presný počet bude závisieť od farby a typu vašej pleti.

Kozmetická chirurgia

Kozmetická chirurgia pre strie je drahá a zriedka odporúčaná. Ak máte strie na bruchu s veľkým množstvom voľnej kože, môžete zákrok podstúpiť ako odstránenie prebytočnej kože. Tento postup odstráni prebytočný tuk a kožu z brucha, a tiež zbaví strií pod pupkom. Nakoľko sa operácia vykonáva z kozmetických dôvodov (s cieľom zlepšiť vzhľad), nie je hradená zdravotnou poisťovňou. Prináša rad súvisiacich rizík a môže spôsobiť značné zjazvenie.

Prevencia vzniku strií

V niektorých situáciách, napríklad počas tehotenstva nie je možné striám zabrániť. Avšak, udržiavaním si zdravej váhy a starostlivosťou o vašu pokožku, môžete znížiť riziko. Strie, ktoré sa vyvíjajú v priebehu tehotenstva, sú známe ako strie gravidarum

U koho môžu strie vzniknúť? Strie sú veľmi časté. Môžu sa urobiť hocikomu, ale väčšinnou ovplyvňujú viac ženy ako mužov. Asi 8 z 10 žien vzniknú strie počas tehotenstva. Asi 7 z 10 dievčat a 4 z 10 chlapcov sa strie vytvoria počas puberty. Strie sú veľmi časté a nedá sa im vždy zabrániť. Nasledujúce rady vám môžu pomôcť znížiť riziko vzniku strií.

Zdravá hmotnosť

Rýchle pribratie na váhe počas krátkeho časového obdobia, je jednou z najčastejších príčin strií. Následkom diét, vaša hmotnost rýchlo kolíše hore a dole- takzvaná "yo-yo diéta" môže spôsobiť strie. Vyhnite sa rýchlemu priberaniu a schudnutím zabránite výskytu strií. Ak potrebujete schudnúť, mali by ste to urobiť pomaly, jesť zdravú, vyváženú stravu a pravidelne cvičiť. Nemali by ste stratiť viac ako 0,5 kg týždenne.

Diéta

Je dôležité jesť zdravú, vyváženú stravu, ktorá je bohatá na vitamíny a minerály, najmä vitamín E, vitamín C a minerálov zinku a kremíka. Tieto vitamíny a minerály pomáhajú udržať zdravú pokožku. Vyvážená strava bude poskytovať všetky vitamíny a minerály, ktoré telo potrebuje. Doplnky stravy nie sú potrebné, aby sa zabránilo vzniku strií.

Strie počas tehotenstva

Strie, ktoré sa vyskytujú v priebehu tehotenstva (strie gravidarum) sú zvyčajne v dôsledku hormonálnych zmien, ktoré ovplyvňujú vašu pokožku. Ustálením tehotenskej váhy môžete stále pomôcť minimalizovať vplyv strií. Počas tehotenstva je normálne, že žena priberie na váhe počas relatívne krátkej doby. Tvrdenie, že je potrebné "jesť za dvoch", aj keby ste očakávali dvojčatá alebo trojčatá, je mýtus. Nemusíte ísť na špeciálnu diétu, ak ste tehotná, ale mali by ste jesť rôzne potraviny, získať každý deň správnu rovnováhu živín pre vás a vaše dieťa. Vaša strava by mala byť bohatá na celozrnné sacharidy, ako napríklad chlieb a cestoviny, rovnako ako ovocie a zelenina. Prírastok na váhe počas tehotenstva, by mal byť pomalý a postupný. Vaša hmotnosť bude závisieť od hmotnosti pred otehotnením. Je normálne pribrať 1-2kg v priebehu prvých 12 týždňov tehotenstva.

Ako vodítko pre ženy počas tehotenstva, ktoré sú:

  • podváha (majú BMI nižšie ako 18,5) by mali získať 12.7-18.1kg
  • normálnu hmotnosť (majú BMI 18.5-24.9) by mali získať 11.3-15.9kg
  • nadváhou (BMI majú viac ako 25 rokov) by mali získať 6.8-11.3kg
  • obézni (BMI majú viac ako 30 rokov) by mala získať 5-9.1kg

Porozprávajte sa so svojím lekárom alebo pôrodnou asistentkou, ak máte obavy o prírastku na váhe zdravým tempom, alebo ak máte obavy o svoje strie.

Ste obézni?

Body mass index (BMI) je meradlom pre väčšinu ľudí a môžu ho použiť na kontrolu, či je ich váha v poriadku vo vzťahu k ich výške.

U väčšiny dospelých je ideálne BMI skóre 18,5 až 24,9.

Môžete použiť BMI kalkulačku zdravéj váhy a zistiť, či ste obézny.

Strie u mužov

Strie u mužov sú menej bežné ako strie u žien, ale tiež sa u nich môžu objaviť. Ružové, červené alebo purpurové vrúbky sa zvyčajne vyskytujú ako dôsledok napnutej kože a časom všeobecne slabnú do striebornej farby alebo podobnému odtieňu kože, často ale nikdy nezmiznú úplne. Budeme vám rozprávať o možných príčinách strií u mužov (vedeli ste, že niekedy ich môže spôsobiť zdvíhanie závaží?) a ako sa dajú liečiť.

Čo spôsobuje strie u mužov?

U mužov sa môžu vyskytnúť strie pre všetky rovnaké dôvody ako u žien, s výnimkou tehotenstva samozrejme.

Medzi príčiny strií patrí:

  • Váhový prírastok, a to najmä veľký a rýchly nárast hmotnosti.
  • Zdvíhanie závažia (často vedie k vzniku strií na hornej časti paže, u mužov častejšie ako u žien).
  • Rýchly rast počas puberty u dospievajúcich mužov.
  • Užívanie kortikosteroidových liekov, najmä po dlhšie časové obdobie.
  • Niektoré choroby, ako je napríklad Cushingovho choroba a poruchy nadobličiek.
  • Genetické faktory môže tiež hrať úlohu v pravdepodobnosti výskytu jednotlivých rozvojových strií.

Je ťažké, zabrániť striám a často nemožné. Avšak, udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti vám určite pomôže. Nadmerné zvýšenie hmotnosti je pravdepodobne najčastejšou príčinou strií u mužov, ale zdravou stravou a pravidelným cvičením je možné tomu zabrániť.

Ako liečiť strie u mužov?

Dostupné liečby strií u mužov sú rovnaké ako možnosti liečby strií u žien. Najlepšia liečba pre vás bude závisieť od celého radu faktorov, vrátane prípadov, v akej časti tela a ako dlho sú vaše strie umiestnené, a vaše celkové zdravie. Poraďte sa so svojím lekárom, dermatológom alebo plastickým chirurgom o najlepšej možnosti liečby pre vás.

Liečba strií je zvyčajne považovaná za kozmetický problém a nie je z lekárskeho hľadiska nevyhnutná, zdravotná poisťovna ju spravidla neprepláca. Kým strie môžu byť nevzhľadné, nie sú škodlivé a nie je nutná liečba. Informujte sa u svojej poisťovne, ak máte otázky týkajúce sa pokrytia. Niektoré možnosti liečby sú dosť drahé, takže pri rozhodovaní postupujte rozvážne.

Medzi liečebné možnosti pre odstránenie strií u mužov patrí:

  • Voľnopredajné masti a krémy, niektoré z nich zaberajú a mnohé nie sú veľmi účinné.
  • Tretinoínový krém, ktorý obsahuje formu vitamínu A, sa najčastejšie používa na čerstvé strie, ktoré sú stále červenej farby. Zvyšuje tvorbu kolagénu, ktorý lieči poškodenú kožu.
  • Mikrodermabrázia, menší chirurgický zákrok, kde horná vrstva kože je zbrúsená, odstraňuje strie a iné nedokonalosti a odhaluje tak zdravšiu kožu pod nimi.
  • Laserová chirurgia, kde sú lasery použité na zvýšenie kolagénu, elastínu alebo melanínu v koži, takže strie sú menej viditeľné. Rôzne typy laserov majú rozdielny vplyv na pokožku a použitý typ na konkrétneho jedinca závisí od umiestnenia, veku a vzhľadu strií.

Je dôležité si uvedomiť, že zatiaľ čo liečba môže znížiť výskyt strií či zmierniť ich vzhľad, často ich neodstráni úplne.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa


Strie Priemerné hodnotenie: 5 1 hodnotení

Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac