Príčiny svrbenia hlavy

Posledná úprava 03.05.2023

Ak Vás svrbí hlava, príčin môže byť viacero. Najčastejšia príčina sú lupiny. Dobrou správou je, že svrbenie sa dá odstrániť. Podstatné je však správne určiť, čo ho spôsobuje.

Príčiny svrbenia hlavy

Svrbenie na hlave na hlave môže spôsobovať napríklad seboroická dermatitída, suchá pokožka, lupiny, psoriáza alebo huba malassezia.

Pokožka hlavy s lupinami (biele kúsky odumretej kože) môže byť veľmi svrbiaca, podráždená a začervenaná. Na druhej strane, ak je pokožka suchá, tiež to často vyústi do svrbenia.

Malassezia je huba, ktorá sa na pokožke nachádza bežne. Problém nastáva pri premnožení tejto huby – to môže viesť k svrbiacej pokožke.

Spomeňme aj seboroickú dermatitídu a psoriázu, ktoré patria medzi zápalové ochorenia s následkami začervenanej a často svrbiacej pokožky.

Suchá pokožka na hlave

Svrbenie je často spájané so suchou pokožkou. V pokožke sú vedľa vlasových folikulov aj mazové žľazy, ktoré produkujú maz na premastenie pokožky a hydratovanie samotných vlasov. Pokiaľ tento proces z nejakej príčiny nefunguje správne, pokožka je suchá a môže začať svrbieť. Na druhej strane, lupiny, ktoré sú často zamieňané za suchú pokožku, sú spôsobené infekciou rovnako ako seboroická dermatitída. Psoriáza je spôsobená poruchou autoimunity.

Ako bojovať proti svrbivej vlasovej pokožke

V závislosti od príčiny svrbenia existuje viacero spôsobov liečby. Často používaná látka je pirocton olamine. Vyskytuje sa v šampónoch proti lupinám ale aj šampónoch proti vypadávaniu vlasov ako napríklad v šampóne Folivital Pro.

Rovnako sú pre suchú pokožku vhodné liečivé kondicionéry alebo bio šampóny zložené z liečivých extraktov rastlín ako šampón so saw palmettom, ktoré pomôžu na množstvo problémov s pokožkou na hlave.

Správna životospráva a strava s dostatočným prísunom tekutín môže priniesť veľkú zmenu pre zdravie pokožky a vlasov. Pokiaľ však jednoduchá liečba nie je účinná, bude najlepšie sa o najvhodnejšej liečbe poradiť s lekárom.

Rôzne príčiny svrbenia hlavy u žien a u mužov

Nie je žiadnym tajomstvom, že ženy a muži sa o svoje vlasy starajú rozdielne. Ženy a muži majú rôzne vlasové pokožky a rôzne potreby, ak ide o riešenie bežných problémov s pokožkou hlavy. Pozrime sa bližšie na rozdiely medzi ženskou a mužskou pokožkou na hlave a tiež medzi šampónmi pre mužov a šampónmi pre ženy.

Mužská vlasová pokožka

Mužská vlasová pokožka tvorí o 50% viac mazu než ženská vlasová pokožka. A hoci je normálne, že sa maz produkuje, príliš veľa mazu na vlasovej pokožke môže pôsobiť ako živná pôda pre lupiny a množenie mikróbov.

Muži majú tiež oveľa slabšiu bariéru pokožky hlavy než ženy, a preto sú oveľa náchylnejší na vznik lupín. Oslabená bariéra vlasovej pokožky znamená aj to, že muži prichádzajú o vlahu oveľa rýchlejšie než ženy. Tým sa u nich zvyšuje riziko suchej vlasovej pokožky a svrbenia hlavy.

Pokiaľ ide o riešenie problémov s vlasovou pokožkou, mali by muži vyhľadávať nasledovné typy šampónov:

  • šampón pre mužov zameraný na starostlivosť o vlasovú pokožku a obnovu vlasovej pokožky
  • šampón pre mužov odstraňujúci maz z pórov a prečisťujúci povrch vlasovej pokožky
  • šampón pre mužov, ktorý pri dlhodobom používaní chráni a vyživuje vlasovú pokožku

Ženská vlasová pokožka

Ženská vlasová pokožka má silnejšiu ochrannú vrstvu než mužská, pocitovo však majú ženy vlasovú pokožku oveľa suchšiu. Aj samotné ženské vlasy sú náchylnejšie na poškodenie. A to preto, že sú dlhšie ako mužské a podstupujú väčšie množstvá chemických úprav.

Nadmerné používanie vlasových doplnkov a pomôcok na úpravu účesu, ako sú kulmy a žehličky, môžu tiež ovplyvniť stav vlasov. Spôsobia to, že sú suché a ľahko sa poškodia. Množstvo produktov na vlasy ako peny a gély môžu vlasy mastiť, zanechajú ich splihnuté a bez života.

Ženy by preto mali vyhľadávať šampóny, ktoré:

  • sú zamerané na starostlivosť o vlasy a opravu poškodených vlasov
  • ktoré odstraňujú nánosy z vlasovej pokožky a z pórov
  • ktoré eliminujú lupiny bez toho, aby narušili prirodzený stav vlasov

Rozdiel medzi šampónmi pre ženy a šampónmi pre mužov

Existuje zopár dôvodov, prečo sú šampóny pre ženy a šampóny pre mužov rozdielne. Hlavným rozdielom je vôňa. Vôňa mužského šampónu na vlasy pôsobí viac holisticky a aromaterapeuticky. Väčšinu mužov vôbec neláka vôňa kokosového orecha, kvetov či granátového jablka a podobne. Preto ich nepoužívajú na umývanie ani tela ani vlasov.

Ďalšia vec, na ktorú sa výrobcovia mužských šampónov na vlasy sústredia, je riadna očista, pretože mužská vlasová pokožka tvorí viac mazu. Je tiež potrebné zmyť napríklad použitý gél. Mnoho mužov si navyše umýva vlasy denne. Šampón pre mužov preto nesmie vlasy nadmerne vysúšať.

Ďalší príklad, prečo sú šampóny pre ženy a šampóny pre mužov rozdielne, je užitočnosť aj z časového hľadiska. Mužské vlasy sú v priemere 7 cm dlhé. Preto nepotrebujú ťažké hydratačné látky, ktoré obsahujú šampóny pre ženy. Šampón pre mužov je častokrát vyrábaný ako 2 v 1 alebo 3 v 1. Muži zvyčajne v kúpeľní netrávia príliš dlho času, preto oceňujú použitie šampónu aj kondicionéru v jednom kroku. Vlasy umyjú a súčasne dodajú potrebnú vlahu. Prípadne je výhodné vziať si so sebou do posilovne iba jednu fľaštičku, vtedy je výhodou mať šampón pre mužov ako 3 v 1 – šampón na telo, na vlasy a kondicionér.

Šampón pre ženy má často hydratačné a ochranné vlastnosti. Ženy majú zvyčajne dlhšie vlasy. A dlhším vlasom prospeje vlaha a proteíny. Ťažké šampóny vyrábané pre dlhé, chemicky ošetrované či kučeravé vlasy by na krátkych vlasoch zanechali pocit nečistoty a mastnoty. Šampón určený pre krátke vlasy (mužské vlasy), by zase nechal dlhé vlasy zamotané, vysušené a bez života. Skôr než o pohlavie ide pri šampónoch o to, aké potreby majú samotné vlasy. A podstatný rozdiel je samozrejme v aróme, šampón pre mužov vonia mužnejšie, šampón pre ženy má výrazne ženskú vôňu...

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy