Príčiny a liečba vypadávania vlasov u detí

Posledná úprava 31.03.2023

Ochorenia vlasov patria medzi časté problémy riešené dermatológmi či trichológmi. Vyvolať ich môžu rôzne ochorenia a zdravotné problémy, odrážajú špecifické diagnózy. Ani u detí nie je vypadávanie vlasov zriedkavé. Vzorec padania vlasov v tejto skupine je však odlišný od vypadávania vlasov u dospelých. Vypadávanie vlasov u detí môže navyše spustiť aj psychické problémy, narušiť vývoj dieťaťa. Diagnostické techniky na určenie problému s vlasmi bývajú jednoduché.

Každopádne si liečba vypadávania vlasov u detí vyžaduje komplexný prístup k pacientovi. Pri niektorých poruchách vlasov neexistuje účinná liečba, niekedy nie je liečba 100% úspešná. Ak teda u detského pacienta nemožno naordinovať účinnú liečbu vypadávania vlasov, je dôležitý aj kozmetický prístup k problému. [1] [2]

Veľká väčšina detí trpí vypadávaním vlasov pre niektoré z nasledujúcich ochorení. Všetky tieto ochorenia by mali byť ľahko diagnostikované Vaším pediatrom alebo detským dermatológom.

Tinea capitis

Tinea capitis (dermatitída pokožky hlavy) je ochorenie spôsobené povrchovou mykotickou infekciou kože na hlave, obočí, riasach s tendenciou k napadnutiu vlasových vlákien a folikulov. Choroba je považovaná za formu povrchovej mykózy alebo dermatofytózy. Na označenie tejto infekcie sa používa niekoľko termínov ako dermatitída pokožky hlavy a tinea tonsurans

Infekcia tinea capitis je najčastejšou príčinou straty vlasov u detí.

Deti s tinea capitis trpia zvyčajne nesystematickým vypadávaním vlasov pričom niektoré vlasy sú viditeľne odlomené tesne nad povrchom pokožky hlavy. Oblasti vypadávania vlasov sú zvyčajne okrúhle alebo oválne, ale niekedy nepravidelné. Niekedy sa vlasy odlomia priamo na povrchu a vyzerajú ako malé čierne bodky na pokožke hlavy. Niekedy je vidieť sivé vločky alebo šupiny.

Diagnóza: Určenie diagnózy je primárne založené na vzhľade pokožky hlavy. Na potvrdenie prítomnosti plesňovej infekcie pokožky hlavy môže byť vykonaný test s Wood lampou. Je to test, ktorý sa vykonáva v tmavej miestnosti, kde sa na tú-ktorú oblasť zasvieti ultrafialovým svetlom. Na diagnostiku nie je nevyhnutná biopsia pokožky hlavy.

Liečba: Tinea capitis je zvyčajne liečená antifungálnymi liekmi po dobu niekoľkých týždňov.

Tinea capitis je tiež liečená šampónmi s obsahom ketokonazolu ako Nizoral, prípadne s obsahom pirocton olaminu ako Folivital Pro. Používajú sa na umývanie pokožky hlavy 2-3 krát týždenne. Je veľmi dôležité, aby ste pokračovali v perorálnej liečbe a používaní šampónu celú dobu liečby. Ak sa lieky neužívajú každý deň po celú dobu liečby, liečba často zlyhá. Deti, ktoré majú Tinea capitis, nemusia odísť zo školy, ak sa liečia podľa pokynov lekára. Väčšina detí, ktoré užívajú perorálnu liečbu a šampón, infekciu neprenáša.

Alopecia areata

Alopecia areata je náhly vznik okrúhlych alebo oválnych lysých miest. Tieto miesta sú úplne holé alebo hladké, bez akýchkoľvek známok zápalu, šupín, alebo zlomených vlasov. Objavia sa doslova zo dňa na deň alebo niekedy v priebehu niekoľkých dní.

Alopecia areata má byť spôsobená útokom imunitného systému na vlasové folikuly. Alopéciou areata trpí asi 1 z 1000 detí. Asi 25% z týchto detí má tiež jamky alebo výstupky na nechtoch.

Pri vhodnom ošetrení bude mať veľké percento pacientov všetky svoje vlasy späť do jedného roka – mnohí i skôr. Deti s alopéciou areata by mali byť v starostlivosti dermatológa. Asi u 5% detí s alopéciou areata sa rozvinie alopécia totalis - strata všetkých vlasov na hlave. U niektorých z nich sa rozvinie alopécia universalis - úplná strata ochlpenia.

Diagnóza: V súčasnej dobe neexistujú žiadne diagnostické testy, ktoré by alopéciu areata s určitosťou potvrdili. Dermatológovia dospejú k diagnóze alopécia areata procesom eliminácie iných príčin vypadávania vlasov a dôkladným vyšetrením holých miest. Typicky sa počiatočná alopécia areata prejavuje ako hladké lysiny, ktoré sa niekedy objavia v priebehu 24 hodín. Niektorí ľudia cítia v postihnutej oblasti brnenie alebo bolesť. Pokožka hlavy je tá najčastejšie postihnutá oblasť, ale alopécia areata sa môže vyskytnúť na akomkoľvek mieste na tele kde rastú vlasy. Niekedy sa na okraji lézií vykonáva test ťahu vlasov. Ak sa vlasy dajú ľahko vytiahnuť, naznačuje to, že lézie sú aktívne a je možné očakávať ďalšie vypadávanie vlasov. Vzhľadom k tomu, že alopécia areata je celkom výrazná, je zvyčajne správne diagnostikovaná jednoduchým vizuálnym vyšetrením.

Liečba: Na liečbu alopécie areata neexistuje žiadny liek a bohužiaľ, pretože toto ochorenie nie je dostatočne pochopené, neexistujú žiadne lieky alebo ošetrenie schválené a osobitne navrhnuté na liečbu AA. Existuje však niekoľko liekov neoficiálne predpisovaných na liečbu AA. Tieto lieky sú začlenené do liečebných protokolov, ktoré sa zdajú pomáhať určitému percentu ľudí, postihnutých touto chorobou.

Majte na pamäti, že aj keď tieto druhy liečby môžu podporiť rast vlasov, žiadna z nich nezabráni vzniku nových miest ani skutočne nevylieči hlavné ochorenie. Poraďte sa so svojím lekárom ohľadom najlepšej liečby pre vaše dieťa. Alopécia areata je nepredvídateľné ochorenie a dokonca je možné, že sa aj napriek kompletnej remisii objaví u vášho dieťaťa znovu.

Poškodenie vlasového vlákna

Poškodenie vlasového vlákna je ďalšou častou príčinou vypadávania vlasov u detí. Poškodenie je často spôsobené ťahom (nosením tesných vrkôčikov, copov, a pod.) alebo trením (napríklad trením o lôžko alebo invalidný vozík). Môže byť spôsobené aj chemickou popáleninou.

Ďalšia nepochopená príčina straty vlasov sa nazýva trichotillomania, zvyk točiť alebo vytrhávať si vlasy. Trichotillomania je považovaná za obsedantno-kompulzívnu poruchu, ktorú môže byť veľmi ťažké liečiť, pretože pacient zvyčajne cíti nutkanie trhať si vlasy. Vypadávanie vlasov je nerovnomerné a vyznačuje sa zlomenými vlasmi rôznej dĺžky. Strata vlasov nie je v rámci zasiahnutých oblastí úplná. Niektoré deti s trichotilomániou trpia aj trichofágiou – majú vo zvyku vytrhnuté vlasy zjesť. U týchto pacientov sa môžu vyvinúť brušné masy pozostávajúce z guličiek nestrávených vlasov. Pokiaľ nebolo poškodenie vlasov dostatočne závažné alebo chronické na to, aby spôsobilo zjazvenie, vlasy dorastú.

Telogen effluvium

Telogen effluvium je ďalšou častou príčinou vypadávania vlasov u detí. Na to, aby sme pochopili telogen effluvium, treba pochopiť normálny životný cyklus vlasov. Individuálny vlasový folikul má dlhú rastovú fázu, kedy neustále produkuje rastúci vlas po dobu 2 až 6 rokov (v priemere 3 roky). Potom nasleduje krátke prechodné obdobie (asi 3 týždne) kedy vlasový folikul degeneruje. Po nej nasleduje pokojová fáza (asi 3 mesiace), kedy je vlasový folikul nečinný. Táto posledná fáza sa nazýva telogénna fáza. Po telogénnej fáze začína opäť rastová fáza – začnú rásť nové vlasy, ktoré vytlačia staré vlasové vlákna. Celý cyklus sa opakuje. U väčšiny ľudí je 80% až 90% ich folikulov v rastovej fáze, 5% je v krátkom prechodnom období, a 10% až 15% je v telogénnej fáze. Každý deň vypadne asi 50-150 vlasov, ktoré sú nahradené novými vlasmi. Pri telogen effluvium sa udeje niečo, čo preruší tento normálny životný cyklus a uvedie väčšinu alebo všetky vlasy do telogénnej fázy. O 6 až 16 týždňov neskôr sa objaví čiastočná alebo úplná plešatosť. Telogen effluvium môže byť spôsobené mnohými udalosťami vrátane extrémne vysokých horúčok, operácie v celkovej anestézii, prebytku vitamínu A, silného dlhotrvajúceho emocionálneho stresu ako je napríklad smrť niekoho blízkeho, ťažké zranenie a užívanie niektorých liekov na predpis, napríklad niektoré lieky proti akné.

Diagnóza: Na presnú diagnostiku telogen effluvium neexistujú žiadne spoľahlivé diagnostické testy. Lekár od vás získa podrobnú anamnézu, ale určenie diagnózy zvyčajne záleží na jeho skúsenostiach.

Liečba: U detí dôjde k úplnému rastu vlasov v období od šiestich mesiacov do jedného roka po tom, čo sa stresujúca udalosť pominula.

Zdroje

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac

Blízke témy