Lak na nechty - informácie

Posledná úprava 04.03.2022

Premýšľali ste už niekedy nad zložitou históriou, výrobným procesom a chemickým zložením dokonalého odtieňu červeného laku?

Dekoratívny lak na nechty vznikol už 3000 rokov pred našim letopočtom. Vytvorili ho starovekí Číňania a obsahoval včelí vosk, želatínu, arabskú gumu, vaječné bielky a pre farbu sa pridávali lístky z ruže a orchidei. V starovekom Egypte príslušníci vyšších tried pridávali do laku hennu, pretože táto dekoratívna farba bola znakom prosperity. Počas dynastie Chou asi 600 rokov pred našim letopočtom sa do laku pridávalo zlato a striebro a nosili ho členovia kráľovskej rodiny. V 19. storočí ženy liečili svoje nechty červenými vonnými olejmi a začali si aplikovať lak z ťavej srsti.

Lak na nechty existuje už tisíce rokov, takže to nie je až tak moderný vynález. Lak na nechty vo svojej súčasnej podobe začal existovať v roku 1920. Michelle Menard sa inšpiroval farbou použitou na automobiloch, vytvoril to čo my dnes voláme lak na nechty. Čoskoro sa dostal do Hollywoodu a stal sa populárnym a svoje postavenie v kozmetike má dodnes. Zatiaľ čo v minulosti lak na nechty slúžil len na kozmetické účely, dnes dokáže podporovať zdravie nechtov.

Lak na nechty – zloženie: Nitrocelulóza

Aj keď neexistuje žiadny vzorec pre lak na nechty, väčšinou obsahujú rovnaké zložky ako živica, zmäkčovadlo, rozpúšťadlo a farbivá. V priebehu rokov sa staršie prísady nahradili novšími ako napríklad formaldehyd.

Hlavnou zložkou laku na nechty je nitrocelulóza (dusičnan celulózy). Nitrocelulóza je vysoko horľavý materiál, ktorý sa používa pri výrobe dynamitu. Vytvára ochranný film, ktorý drží pohromade iné látky. Je vyrobená z kvapaliny v zmesi s malými bavlnenými látkami. Počas výrobného procesu sú vlákna tak malé, že nemusia byť odstránené z produktu. Začiatkom 20. storočia bola táto látka priamo vyhradená ako surovina pre lak na nechty. Kým farba na laky áut a nábytku sa vyrába z priemyselnej nitrocelulózy, lak na nechty je vytvorený z látkovej nitrocelulózy. Nitrocelulóza je kľúčom k vytváraniu dobrého laku na nechty. Sama o sebe je nitrocelulóza krehká a zle sa prichytáva na nechtoch, preto sú potrebné aj ďalšie látky.

Základné ingrediencie: živica, zmäkčovadlá, farbivá

Živice a zmäkčovadlá sú pridané do nitrocelulózy v laku – čím sa zvýši flexibilita a odolnosť proti mydlu a vode. Hoci všetky laky musia mať túto pružnosť, niekedy sa namiesto zmäkčovadiel používajú aj kombinácie amylu a butylstearátu, ricínového oleja, glycerolu, mastných kyselín a kyseliny octovej.

Ďalej sa nitrocelulóza, živica a zmäkčovadlá spoja a pridá sa ďalšia zložka farbiacich pigmentov, ktoré ich držia pohromade. Kým lak na nechty v minulosti obsahoval rozpustné farbivá, dnešné produkty obsahujú farebné pigmenty.

Ako sa teda všetky tieto chemické látky vzťahujú na požívanie laku na nechty? Základné poznatky o chemickom zložení laku môžu dopomôcť k tomu, aby váš lak na nechty vydržal dlhšie a ušetríte peniaze v širokom horizonte. Napríklad už ste niekedy premýšľali o tom, prečo je potrebné potriasť fľaškou pred lakovaním? Vzhľadom k tomu, že lak na nechty je suspenzívny produkt, znamená to, že látky v laku držia pohromade len krátku dobu a pretrepanie laku pomôže znovu obnoviť tieto látky. Uistite sa, že lak na nechty máte v zvislej polohe. Čerstvý lak na nechty dovŕši váš perfektný outfit, ale môže prispieť aj k zdraviu vašich nechtov.

Lak na nechty a zdravé nechty

Predtým ako si doprajete čerstvý lak na nechty, popremýšľajte o chemických látkach a ich vplyve na zdravie vašich nechtov. Našťastie pre nás moderné technologické pokroky urobili laky oveľa zdravšie ako v minulosti.

Napríklad formaldehyd a toluén bol populárny ako prísada na nechty a hoci sa ešte stále používa, tieto chemické látky boli nahradené prírodnejšími a šetrnejšími prísadami. Produkty, ktoré obsahujú formaldehyd môžu spôsobiť aj alergické reakcie, prejavujúce sa vo forme opuchu očných viečok. Ak používate dobrý lak bez škodlivých látok, budú vaše nechty pravdepodobne silnejšie a zdravšie. Ak chcete optimalizovať zdravie nechtov, hydratujte nechty pred lakovaním, aby ste zabránili vysychaniu. Tiež majte na pamäti, že leštiť nechty by ste nemali viac ako 2 krát do mesiaca. Ak používate odlakovače, vyhnite sa tým, ktoré obsahujú acetón, pretože ten vaše nechty vysušuje.

Máte otázku týkajúcu sa tejto témy? Pýtajte sa



Podporte eOtazky lajkom

Čítajte viac